1 mountains-4018476

Matrix ako pomocník pri vzostupe

Michael Kralovič prináša odlišný pohľad na duchovný vývoj, život, matrix, než je bežne prezentované v mainstreame či v ezoterike. Je autentický a úprimný, s múdrosťou ...
1 Yehuda 1 54-57

Ekológia duše

Ekológia osobných vzťahov a párové poradenstvoMetodická empatia pre udržiavanie a rozvoj vzťahovČoraz väčšiemu počtu z nás je zrejmé, že to, čo sa kedysi považovalo za ...
1people-2013447

Muž leží na gauči. A žena? Aké sú jej možnosti?

Niekedy mám pocit, že všetko, čo sa nám v životoch deje, tu už bolo, že naše životy idú v cykloch a nič nové pod slnkom nie je ani v našich vzťahoch. Prastarý vzorec pohŕdania v rodoch medzi mužmi a ženami, ktorý sa zrodil niekedy pri strome Poznania dobrého a zlého, stále obnovujeme. Hrou, ktorú načali Eva s Adamom, keď Adam nenastavil Eve hranice, ale, naopak, podľahol jej túžbe po jablku, sa zaradil do kategórie – slabý muž. Stratil úctu ženy, sám jej potom nemohol dať lásku. Kde sa rodí úcta, láska, kde pohŕdanie, čo sú bludy obludné vo vzťahoch a ako všetko na dobré obrátiť? Aj o tom sú úvahy etikoterapeuta Vladimíra Červenáka.

tree-4637270_1920

LÁSKA ako divoká cesta

Všetci sme spojení prostredníctvom kolektívneho podvedomia a snívame spolu sen. V kolektívnom vedomí ľudstva je strach a pravidlá a je v ňom málo dôvery a lásky. Vytvára to veľkú nerovnováhu. Na jednej strane sú ľudia, ktorých prioritou sú hmotné hodnoty, a na druhej strane ľudia, ktorých prioritou sú duchovné hodnoty. Je potrebné, aby došlo k prestavbe vedomia, kde prioritou číslo jedna nebudú hmotné ani duchovné hodnoty, ale láska.

1 couple-5367555

Vo vzťahu môžeš mať len to, čo si sám dovolíš

Doba, ktorú žijeme, sa dotýka aj našich partnerských vzťahov. Naši predkovia vstupovali do manželstva často podľa vopred určených dohôd, podľa postavenia, majetku, zachovania rodu, naši starí a prastarí rodičia čelili vojnám. Trápilo ich, kam zložiť hlavu a ako nakŕmiť svoje deti. Naši rodičia zas budovali socialistickú vlasť.

1 PF__2659(1)

Posttraumatický stresový syndróm

Ubolená duša, rany na duši
Žiť život sa často podobá jazde na húsenkovej dráhe. Niekedy zažívame okamihy šťastia, radosti, spokojnosti a naplnenia. Inokedy sú to chvíle, stresu, strachu, hrubého, nerešpektujúceho zaobchádzania či tragické udalosti. A práve vypäté situácie často zanechávajú v ľudskej psychike hlboké stopy – traumy, zjednodušene povedané rany na duši, ktoré, ak ich neliečime, môžu nepríjemne zasahovať do všetkých oblastí nášho života až nás doslova paralyzovať.

1 natural-2728146

Ako spoznáme dobrého terapeuta?

Prečo sú niektorí liečitelia sami chorí, iným pomáhajú a sebe nepomôžu? Stále častejšie za mnou prichádzajú ľudia s otázkou, ako majú rozpoznať, ktorý terapeut im môže pomôcť.
Rozhodli sme sa opäť uverejniť nestarnúci pohľad Marie Hereleckej a jej princípov sofioterapie, pretože táto múdrosť nestráca kvalitu ani časom. Ďakujeme, Maruška.

1 sicova

Emoční vibrace

Vše v tomto vesmíru sestává z energie. Přestože se vám může zdát kámen tvrdý a zeď neproniknutelná, i tyto předměty se skládají z neuvěřitelně malých kvant energie, které vibrují na určité frekvenci. Tato vibrační energie je základním kamenem našeho i dalších vesmírů – určuje jejich pravidla a veškeré fyzikální zákony. I vaše tělo je tvořeno čistou energií, vibrující na určité vnitřní frekvenci.

Systematicky kouch 38-39

Konštelačné poradenstvo a systemický koučing

Na základe mojej práce v ostatných rokoch prinášam čitateľom Vitality predovšetkým články o konšteláciách, ktoré podobne ako koučing obleteli svet a pozitívne posunuli a presvetlili životy miliónom ľudí. Rodinné a systemické konštelácie vrátane pohybov duše sú metódou osobného rozvoja práce s pocitmi a podvedomím, ktoré v kľúčových situáciách rozhodujú o osude človeka. Sú ultra rýchle, hlboko účinné a určené pre všetkých, ktorí sa neboja vysloviť slovo duchovno alebo duša.

14 koucing

Potreba byť v tichu

Potreba byť v tichu a nemať chuť na stretnutia s inými ľuďmi nutne neznamená, že nemáte radi ľudí.
Môže to znamenať len to, že si potrebujete oddýchnuť, že sa potrebujete zazdrojovať a uchovať si energiu pre seba. Áno, táto potreba môže trvať dni, týždne, mesiace aj roky. Proste životná etapa v našej premenlivosti.

58 sumavan

Manipulace

Často je to intuice, ale ještě častěji je ten “pocit” jen mentální program – domněnka, představa, názor a z velké části i manipulace, pokud ho předkládáme ve smyslu – ale já cítím, že bys měl/a udělat a nebo nedělat to, či ono.

autumn-2183489

Ekológia duše

Ľudské bytosti sú najkomplikovanejším ekosystémom na Zemi. Je čas, aby sme aplikovali vysoko vyvinuté a neustále sa rozvíjajúce ekologické/environmentálne povedomie 20. a 21. storočia na mnohoúrovňovú ľudskú individuálnu konštitúciu ako základ pre hlbšie pochopenie ľudských vzťahov a ľudských sociálnych systémov.

1 fantasy-4040384

Každý deň je obrovským darom hojnosti

September otvára svoju náruč hojnosti. Cítiť ju vo vzduchu, na zemi, na stromoch, v záhradách… Kdekoľvek pozrieš, všetko zreje do úplnosti, do naplnenia. Dovolíš si aj ty žiť naplnený život? Dovolíš si naplniť sa hojnosťou tu a teraz? Čo počujem? Že máš nedostatok, že ti niečo chýba, že nevieš sa tešiť, lebo miliónkrát keby…?

40 vdedoma skola

Zamilovanosť je len začiatok vzťahu

Prečo mi nevyšiel vzťah s človekom, aj keď zamilovanie bolo obrovské? Možno práve preto, že zamilovanie bolo obrovské. Často sa kúpeme v zamilovaní, pokladáme to za niečo skvelé a vítané. Dokonca sa rozchádzame kvôli tomu, že zamilovanie vyprší a už to nie je, ako to bolo. Zamilovanie je emočné vychýlenie, nerovnováha v polarite ťahu.

1 shum

Proč teď nepíšu

Respektive píšu, protože je to součást mého života a nastavení, ale méně to sdílím se světem.
Protože vnímám už dlouho, že informací je všude tolik, že si na nich zakládá živnost kdejaká bytost, která touží být obdivována a ceněna skrze zájem druhých bytostí, aniž by si uvědomovala, že svou vlastní hodnotu nelze odvozovat od toho, jak informovaní jsme, dokonce ani jaké máme takzvané schopnosti, vzdělání, jak jsme krásní a navenek úspěšní.

drop-545377

S otevřením Třetího oka pomůže odvápnění epifýzy

Věděli jste, že ve vašem těle existuje energetické centrum, které může zvýšit vaši pozornost, koncentraci a také vyvolat intuitivní schopnosti? Pokud se zajímáte o duchovno, určitě jste již slyšeli o Třetím oku – energetickém centru, sídlícím mezi mozkovými hemisférami v oblasti lidského čela. Probuzené a otevřené Třetí oko nám může zajistit doslova nadpřirozené schopnosti – intuici, předvídání budoucnosti, telepatickou komunikaci a dokonce i možnost astrálního cestování. Díky síle Třetího oka budete vždy vědět co udělat, abyste se v předstihu vyhnuli problémům a zajistili si úspěch. Co na tyto možnosti, které nezasvěceným skeptikům mohou znít naprosto nepravděpodobně, říká moderní věda?

happy-boy-3386243

Chybné programy v našej mysli

Rozhodli sme sa opäť uverejniť nestarnúci pohľad Marie Hereleckej a jej princípov sofioterapie, pretože táto múdrosť nestráca kvalitu ani časom. Ďakujeme, Maruška.

V sofioterapii nachádzame, vyhodnocujeme a riešime duchovné aj iné príčiny chorôb a hľadáme vhodné spôsoby ich odstránenia a navodenia rovnovážneho stavu, ktorý prináša nielen zdravie, ale aj spokojnosť, radosť a nový pohľad na život.

14 koucing

Odkiaľ čerpáš energiu?

Dosť zaujímavá otázka, pomyslela som si a dala som si tu námahu, aby som si to v sebe ujasnila.

Asi pred desiatimi rokmi som začala čítať nejaké budhistické a tibetské texty. Hľadala som v nich odpovede na svoje otázky o živote. Viac pravdivo – odpovede na svoju životnú mizériu.

V jednom z textov sa písalo asi toto: Životnú energiu máme danú už pri narodení a postupne ju odčerpávame. Až ju úplne odčerpáme, zomierame. Táto životná energia sa nedá dopĺňať, preto s ňou treba nakladať múdro.

heart-4355253

Moc osobných konštelácií

Prevratná doba transformácie a hlbokých zmien na úrovni jednotlivca, skupín, spoločnosti a ľudstva prináša človeku úplne nové situácie. Odkrývajú sa mu a zaťažujú ho rôzne osobné problémy a opakujúce sa situácie vo vzťahu k sebe, k iným a svetu.

1 relax-3506180_1920

Ako sa nezrútiť? (a byť tu pre seba)

Tieto riadky píšem sediac na posede s výhľadom na nádherné zvlnené slnkom zaliate zožaté polia a les… Neplánovaným čarovným bonusom sú dve divé svinky, malinké prasiatka, ktoré neďaleko posedu vytrvalo napĺňajú svoju aktuálnu potrebu – zaháňajú hlad vyžieraním žaluďov v tieni starých dubov. Mienim tu chvíľku pobudnúť, zatiaľ ma nezaujíma, kde sú ich starostliví rodičia. ☺

38 diana

Jaskyňa

Prepadám sa do prázdnych pocitov. Prázdnota sa vo mne rozprestiera. Cítim zvláštnu, vláčnu osamelosť a takú ťaživú bezmocnosť, neschopnosť a závislosť. Všetko som odovzdala, všetko som dala, ostala som však vnútorne sama. Uzatváram sa sama do seba, chrániac tak niečo posvätné, niečo vo svojom vnútri. Nemôžem byť donekonečna k dispozícii, donekonečna čakať, bolesť vo mne pláva, slzy mi stekajú po tvári a bolesť sa zo mňa so slzami vyplavuje.

uvodna fotio

Mária Magdaléna je portálom k jednote a oslobodeniu

V našich končinách a duchovnej tradícii nesie dodnes kľúčovú rolu v posune ženského i mužského kolektívneho vedomia posolstvo Márie Magdalény, ktoré sa nám ukazuje pomaly a odhaľuje postupne, súbežne s vývojom ľudského vedomia. Jej príbeh je veľkolepo archetypálny a súvisí s cestou našej duše v procese sebauvedomovania, spirituálneho vzostupu, evolúcie a involúcie Svetla na Zemi.

1 book-2929646

Pre všetkých, v ktorých drieme spisovateľ

Tiež uvažujete nad tým, že začnete písať alebo raz napíšete knihu? Možno vám to párkrát prebleslo hlavou, ale nechali ste tú myšlienku odplávať, možno o tom rozmýšľate často. Verím, že všetci v sebe nosíme príbeh. Koniec koncov, každý z nás si v živote už všimol niečo neobyčajné alebo krásne, čo by stálo za to prerozprávať, zažil niečo dramatické, čo v sebe nesie zápletku a zatúžil sa o to podeliť… Chvíle, v ktorých sme sa museli rozhodnúť, niečím si prejsť, zabojovať, preskákať prekážky, poraziť draka. Toho pomyselného v sebe alebo nejakého tam vonku.

1 happy-mothers-day-947440

Naše srdcia sú spojené aj v tichu

Počúvaš občas vetičky napríklad: Čo je s tebou? Čo sa stalo? Si taký nemastný-neslaný… Čo sa s tebou deje? To nie si ty. Si chorý? Dvadsaťtri hodín si usmievavá bytosť, na hodinu sa stiahneš do seba a podobné vety sa vyroja. Prečo? Lebo v podobnej situácii, keď je tou stíchnutou, málo hovoriacou bytosťou tvoj blízky, reaguješ rovnako. Zrkadlíte sa navzájom. Ty si ako on, on je ako ty. Viac o tom, čo je za tichom v tebe i za otázkami tvojich blízkych, opíšeme v úvahách Vladimíra Červenáka i v konkrétnych príbehoch s jeho vhľadmi. Hlavnou postavou dnešného rozprávania je ticho, ktorému srdcia rozumejú.

1 heaven-3154857

Meditácia vipassana

Vipassana vytvára ideálny priestor na sebapoznanie. Ak potrebujete spomaliť a vyprázdniť hlavu, vipassana je skvelou možnosťou, ako dosiahnuť vnútorný pokoj a rovnováhu. Ide o ozdravujúce mentálne cvičenie, tisícročia overené a bezpečné. Pochádza z Indie a patrí medzi najstaršie účinné meditačné techniky sveta. Zvykli sme si na to, že keď si prajeme zdravé a odolné telo, pravidelne ho trénujeme. Analogicky – cesta k vyrovnanejšej a pokojnejšej mysli vedie cez meditáciu.

38 vedoma skola

Rozpoznávam skutočnosť

Rozpoznávam skutočnosť, lebo skutočnosť je život. Skús mi popísať rozpoznanie skutočnosti ako človeku, ktorý absolútne nevie, čo to je. Zastavme sa na chvíľku a skutočne sa zamyslime nad slovných spojením: rozpoznanie skutočnosti.

1 rozhovor Michael

Energie, svetelný jazyk a vnímanie celistvosti

Michael Kralovič dokáže vnímať energie na veľmi jemnej úrovni, naladiť sa na človeka a vyladiť, zharmonizovať jeho energie a zároveň ich zhmotniť do grafickej podoby, do mandaly alebo energetického obrázku, ktoré sa stanú pomocníkom pri spájaní sa so sebou samým, s jeho vlastným vnútrom. Michael je úprimný, citlivý, no aj dôsledný sprievodca pre ľudí, ktorí to myslia so svojím duchovným vývojom vážne. Ide do hĺbky, no netlačí a nemanipuluje, len otvára brány k lepšiemu pochopeniu samého seba. Bez zbytočnej filozofie, bez obšírneho vysvetľovania nejakých naučených náuk či vier, ktoré v sebe nesú múdrosť, no pokým ich človek sám neprežije, tak zostanú len peknými slovami. Ako sám hovorí: „Skutočný je len zážitok, všetko ostatné je len filozofia. A tá nemusí byť vôbec správna. V podstate človek žiadnu filozofiu k životu nepotrebuje, učí sa prostredníctvom svojich zážitkom, vďaka tomu, čo prežije.“

IMG_20220726_124622

Život je zázrak

Ako prijať od života všetko, čo nám prinesie do cesty? Veď dokáže byť taký nefér. Bolestivý, smutný, občas až zákerný. No to nie život je taký. To len my ho za taký považujeme. Onálepkujeme ho, ohodnotíme. Všetko, čo nás chce vyprovokovať k nejakému činu, vnímame ako nepriateľa. Nás nikto do ničoho nútiť nebude!

40 diana G

Zo zasneženej krajiny

Jeden zimný podvečer ešte pred Vianocami zrazu všetko stíchlo a stiahlo sa do jednej snehovej vločky. Z tej jednej malej snehovej vločky bolo zrazu tisíc ďalších snehových vločiek tancujúcich vo vzduchu. Ticho sa niesli, vo vetri tancovali svoj tanec jemnosti a ladnosti a padali k zemi. Upútal ma ten pohľad, dívala som sa ako zhypnotizovaná tou bielou snehovou nádherou, jej ľahkosťou, vznešenosťou a mäkkosťou. Pozorovala som spoza okna ako biela ľahučká perina prikrýva krajinu.

1 woman-5718089

Strach z opustenia

Ste muž, ktorého trápi žiarlivosť jeho partnerky, alebo žena, ktorá si vyberá rovnaké typy mužov, ktoré ju opakovane sklamú? PhDr. Veronika Neumanová, ktorá sa viac než desať rokov venuje psychologickej praxi, vo svojej knihe Strach z opustenia posvietila do temných kútov mysle ľudí, ktorí týmto strachom trpia. Spolu s terapeutom Viliamom Kurucom prinášajú poznatky zo svojej praxe a vysvetľujú, ako strach vzniká, a prinášajú návody, ako ho komunikovať a eliminovať.

1 beech-3385957_1920

Najprv sa kloníme k Zemi, potom hlava ide do nebies

Mám obdobie silného odkrývania jednotlivých vrstiev v rode, a tak sme s Vladimírom Červenákom rozvinuli hovory o tom, ako vnímať žitie z ďalších fraktálov, kde je snívanie a kde žitie, ako byť naplnená sama v sebe bez strachu a pritom mať pocit úplnosti, nie pocit – niečo mi chýba. Ako toto vnímame, rozvíjame v nasledujúcom texte, v ktorom sme si dopriali dlhšie monológy. Ďakujem, Vladimír, za dôveru, za priestor, za dar etikoterapeutickej zručnosti vedieť sa uvoľniť a vidieť súvislosti, za posvietenie do iniciačných tém. Viem, že práve vďaka uvoľneniu sa zrodili aj nasledujúce vety. Veď čítajte, a keby ste mali otázky, píšte.

1 coffee-1276784

Žena v pohybe

Od narodenia sme vzťahové bytosti. Obvykle si uvedomujeme vzťahy s inými ľuďmi, zvieratami, vzťah k sebe… Dnes by som vám však chcela priniesť pohľad na vzťah, ktorý riešime často až na konci nášho rebríčka, a tým je vzťah s priestorom a hmotou. 

1 jewel-3328166

Síla magických krystalů

Síla magických krystalů vám pomůže s otevřením čakry Třetího oka
Jak jistě všichni dobře víte, sedm čaker představuje sedm hlavních energetických center našeho těla. Z těchto sedmi se šestá čakra nazývá Ádžňá, neboli čakra Třetího oka. Slovo “Ádžňá” v sanskrtu znamená “vnímání” nebo “moudrost”. Čakra Třetího oka je také označována jako sídlo intuice. Nachází se ve středu čela, mezi obočím. Tato šestá čakra je zdrojem moudrosti, vyššího vědomí a duchovního uvědomění. Její duchovní barva je indigově fialová.

1 HD_kolaz_2 (upraveno)

Human Design

Human Design je veda o rozlišovaní, mapuje spôsob, akým je naprogramované naše individuálne vedomie. Jedná sa o najprecíznejší sebapoznávací systém, aký bol kedy vytvorený. Jednoducho si predstavte systém, ktorý je schopný poskytnúť akúsi príručku toho, ako v živote ideálne fungovať a ako sa dokonale zladiť s tým, kým naozaj ste. Human Design sa zaujíma o našu jedinečnosť a spôsob, ako túto jedinečnosť posilniť a oslobodiť ju z podmieňovania, ktoré preberáme od svojho okolia už od momentu narodenia a nánosu kolektívnych vzorcov, ktoré nevedome preberáme dodnes. Tento systém nám môže ukázať, prečo sa správame tak, ako sa správame, a prečo robíme to, čo robíme. Súčasne nám môže povedať, čo robiť, aby sme mohli čo najprirodzenejšie vyjadriť vlastný potenciál.

1 sunset-3325080

Dopis milovanému člověku

Drahý, Drahá…
mockrát děkujeme, že i v těchto náročných chvílích na nás myslíte. Velmi mě to dojímá. Děkuji. Nechť jste vy a celá vaše rodina šťastni a v míru… 
Vnímám to tak, že v rámci duality se budou tyto věci dít stále, tak jak se tu dějí od počátku světů. Boje, rozdělování na temnou a světlou část, na viníky a oběti… Jediné, co skutečně cítím, a vždy jsem někde přirozeně cítila, je, že je třeba jít za to celé. A to jde jen opravdovým přijetím OBOU polarit, BEZ hodnocení, soudů, přiklánění se na jakoukoli stranu, a to i v případech, kdy se věci zdají tak zjevné a myslíme si, že jsme přece na té správné straně. Mně přijde, že je naprostou ILUZÍ myslet si, že v rámci duality můžeme někdy dojít k nějaké “spravedlnosti”, vyváženosti, harmonii – to je z mé zkušenosti nemožné. Nejde totiž jen o rovnováhu, je třeba jít ZA…

1 droplet-3716288

Každý človek predstavuje iný vesmír

Michael Kralovič dokáže vnímať energie a pretaviť ich do energetických obrázkov, mandál, ktoré sa stávajú pomocníkmi pre ľudí na ich duchovnej ceste. Prináša odlišný pohľad na duchovný vývoj, život, svet okolo nás, než je prezentované ezoterickým mainstreamom. Je autentický a úprimný, s múdrosťou plnou ľudskosti, s nadhľadom, ktorý je v dnešnej dobe tak veľmi potrebný.

1 beach-1525755

Primárna trauma

Osloboďte sa z pút starých príbehov
Transitions alebo práca s primárnou traumou môže znieť intenzívne. Pôrod si predsa nepamätáme. Navyše podľa toho, čo o svojom pôrode vieme, by si väčšina z nás ten svoj radšej ani pamätať nechcela. Pre väčšinu z nás a našich matiek totiž intenzívny bol.

1 leaf-6951735_1920

Ekzém – vyliečenie nevyliečiteľného

„Atopická dermatitída (ekzém) je stav, ktorý spôsobuje, že vaša pokožka zčervená a svrbí. Je bežná u detí, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Atopická dermatitída je dlhotrvajúca (chronická) a má tendenciu periodicky vzplanúť. Môže byť sprevádzaná astmou alebo sennou nádchou.“
„Na atopickú dermatitídu nebol nájdený žiadny liek.“
Klinika Mayo2

1 balloons-1615032

Etikoterapeutické desatoro pre rodičov

Deň detí, ktorým začína júnový mesiac, nám ponúkol novú možnosť: predstaviť čitateľom Vitality ďalšiu členku tímu Advaita Janku Mladú, terapeutku a koučku, ktorá tiež absolvovala štvorročnú školu etikoterapie a venuje sa najmä rodičom a deťom. Nasledujúci text je z jej pera. Nech sa teda dobre číta a – ako Janka nižšie napísala – nech máme všetci veľa aha momentov, aby bol náš dospelácko-rodičovský svet pohodový a ten detský radostno-šťastný.

43 sebarozvoj Pozornost

Terapia pozornosťou

Ide o terapiu, ktorá vedie klienta k sebe. Jej základným nástrojom je, ako už z názvu vyplýva, pozornosť. Pozornosť voči čomu? Ide o pozornosť voči tomu, čo sa deje tu a teraz. Prečo je to užitočné? Väčšinou sa venujeme tomu, čo sa udialo v minulosti, alebo tomu, čo sa ešte len má udiať v budúcnosti – a veľmi málo času trávime s prítomným okamihom. Unikajú nám tak možnosti, ktoré sú tu v prítomnosti.

1 mandala-background-4428288

Ezoterická pýcha alias odvrátená stránka ezo sveta

Ezoterická pýcha – tieto dve slová na prvý pohľad veľmi nejdú dokopy. Opak je však pravdou, začína sa šíriť ako ďalšia pandémia. Respektíve už máme na Slovensku minimálne tretiu vlnu. Je úžasné, koľko seminárov, kurzov, festivalov v oblasti sebarozvoja, ezoteriky či duchovného rozvoja za posledné roky pribudlo. Ľudia si naozaj majú dnes z čoho vyberať. No zároveň nám pribúda spyšnených ľudí, ktorí sú lepší, vedomejší, dôležitejší, ktorí už majú „poriešené“ a nebudú sa zahadzovať s nižšou vrstvou. Som terapeutkou a sprievodkyňou už dlhé roky. Prešla som si stovkami vlastných terapií a liečení. No napriek tomu vyhlasujem, že nemám vyriešené nič. Denne sa však vo svojej praxi stretávam s ezo pascami, do ktorých ľudia padajú a kvôli ktorým si svoj život ešte viac sťažujú (i keď si to neuvedomujú). Ak k sebe budete úprimní, možno sa v nich nájdete aj vy. Tak schválne…

44 duchovny rozvoj Celesta

Manipulácia v ezoterike

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj v ezoterike natrafíme na manipuláciu.
V minulom rozhovore sme s Denisou Celestou a Michaelom Kralovičovými hovorili o tom, ako nepodľahnúť manipulácii a autorite. Dnes tému rozšírime o manipuláciu cez ezoteriku, alternatívne médiá a náboženstvo.
Tým, že odmietame svoju slobodnú vôľu, právo rozhodovať sa podľa toho, ako nám našepkáva naša duša, sa môžeme dostať do sietí manipulácie. Všetko sa začína v nás samých, v sebe nájdeme celý vesmír, celý duchovný svet, ktorý nám ponúkne rady aj odpovede, ak o ne požiadame. Ak nie sme sami v sebe, ak sa neprepájame so svojou dušou, môže sa stať, že sa v snahe po duchovnom vedení a podpore napojíme na akési vonkajšie imaginárne svetlo, ktoré nás môže zviesť z našej cesty, a poblúdime.

1 people-2013447

Anorexia, obezita a potlačená ženskosť

Prieskum obezity už pred viac než štyrmi dekádami ukázal, že priberanie nie je len záležitosťou toho, že jeme priveľa. Dvaja rovnakí jedinci môžu zjesť rovnaký počet kalórií a viesť rovnako aktívny život. Jeden ostane štíhly a druhý obézny, pričom ten obézny môže jesť ešte menej a cvičiť viac.

1 sea-2606582

Aké poklady a výzvy nesie srdce?

V máji je viac ako inokedy na programe dňa láska a srdce. Tak nám to sila jari a tradície ponúkajú. Čo nám ponúka samotné srdce? Má svoje výzvy i poklady. Medzi výzvy, ktoré môžeme prijať a spracovať, patria smútok a ľútosť. Sú požehnaním, ak ich dokážeme vidieť a pretransformovať na poklady. Sú utrpením, ak si v nich hovieme. Poklady vlastné srdcu sú pokoj, láska a súcit. S etikoterapeutom Vladimírom Červenákom vás pozývam do kráľovstva srdca k jeho darom i požehnaniam.

1 team-4529717

Základné vzťahové okruhy

Dovoľme si predstaviť, že súbor všetkých našich vzťahov tvorí niečo podobné ako telo. Keďže sa nejedná o telo fyzické, na ktoré sme už zvyknutí, nazvime ho citové telo. Citové telo obklopuje naše fyzické a tvorí akýsi vonkajší plášť. Ako každé telo musí obsahovať aj svoje orgány. Je nutné si tiež uvedomiť, že všetko, čomu venujeme pozornosť, preniká do nášho citového tela a umiestňuje sa v ňom presne tak, ako strava vyživuje náš fyzický organizmus. Preto našou pozornosťou a prepájaním sa do vzťahov môžeme rovnako vyživiť alebo uškodiť svojim citovým orgánom.

16 sebarozvoj Diana

Duša a posvätné ženstvo

Duša je výrazom ženskej tvorivej sily. Táto naša časť je spájaná s temnotou, telom, tajomnom, plodnosťou, prijímaním a prapôvodom všetkého. Skutočný ženský princíp je prejavom božskej ženskej životnej sily, nezaťažený kultúrnym očakávaním ani očakávaním rodu.

1 pink-324175

Ako nepodľahnúť manipulácii a autorite a byť napojený na svoju dušu?

Stretli sme sa traja: ja (Katarína) a manželský pár Denisa Celesta a Michael Kralovičovi (dotekhvezd.cz). Téma manipulácie mi už dlhšie rezonovala v hlave. Celesta má ako intuitívna terapeutka s témou manipulácie (aj v rodinách) bohaté skúsenosti. Pomáha ľuďom objaviť ich vnútornú krásu a jedinečnosť a postaviť sa tak do svojej sily. Celestinu jemnú a láskavú energiu dopĺňa jej muž Michael svojou silnou energiou, úprimným nadhľadom, pomenovaním vecí ich pravými menami. Počas rozhovoru prišiel archanjel Michael a cez Michaela sa tiež vyjadril k tejto téme.

61 koucing

Čo by ste nemali robiť?

Spomenula som si na príbeh, na ktorý som natrafila ešte v čase, keď som takmer každý mesiac a niekedy aj niekoľkokrát do mesiaca cestovala vlakom Bratislava – Praha a späť. Tento príbeh som našla v časopise, ktorý vydáva Regio Jet, a veľmi na mňa zapôsobil.

1 november-day-4333103_1920

Ako ustáť kritiku alebo vnútorný kritik: nepriateľ či dobrý radca?

Kde sa vzal ten hlas, ktorý nám pravidelne našeptáva, že robíme niečo zle? Kritizujeme sami seba a občas určite dostávame kritiku aj zvonka. Keď nás niekto kritizuje, môžeme sa cítiť napadnutí alebo dokonca ohrození… Nie vždy to potom konštruktívne pomáha. Prečo sme sebakritickí? Ako podávať kritiku a ako ju prijímať? O vnútornom kritikovi som sa porozprávala s Viliamom Kurucom, poradcom a terapeutom v psychoterapeutickej poradni viliamkuruc.cz.

apocalypse-2273069

Byť rodičom v čase vojny

„Napadlo mi, či by ste mohli napísať niečo o hľadaní mieru a pokoja v nás, aby sme ich mohli odovzdať deťom v čase, keď všade počúvame o vojnovom konflikte v našom susedstve,“ napísala mi matka, pýtajúc si radu ohľadom rodičovstva v čase vojny.

1 canyon-4245261

Viera, miera, mier

V našich textoch často hovoríme, že záleží na priestore. Čo pod tým rozumieme? „Väčšina ľudí v sebe vnútorný priestor nevníma, lebo ich pohľad je neustále otočený do vonkajšieho sveta. Na rozpoznanie vnútorného priestoru musí človek najprv otočiť pohľad do vnútra, do seba. Otvoriť tretie oko, šiestu čakru, ktorá nazerá do vnútra. Čím je šiesta čakra viac otvorená, viac harmonizovaná, tým viac sme si vedomí priestoru a dokážeme rozlišovať stav vo vnútornom priestore, teda či sme blokovaní alebo sme otvorení. Toto je najdôležitejšia vec, ktorú sa potrebuje človek naučiť, aby vôbec stretol v živote sám seba,“ vysvetľuje Vladimír Červenák.

1 glass-4108085

S probuzením Třetího oka pomůže aromaterapie

Čich je jeden z nejdůležitějších lidských smyslů, přestože je v současné době poněkud podceňován. Nemáme možná tak vyvinutý čich jako například psi, ale přesto nejrůznější vůně a pachy tvoří podstatnou část obrazu, který si děláme o okolním světě. Různé vůně dokážou neomylně vyvolat dávno zapomenuté vzpomínky z naší minulosti a dokážou nám také pomoci s probouzením čakry Třetího oka. Je to proto, že čichový nerv je jediným nervovým zakončením v lidském těle, které je přímo vystaveno okolnímu prostředí.

1 stones-5533484

Integrácia

Ako sa prejavuje integrácia cez jazyk a reč tela?

Tento článok začal pár postrehmi od mora v septembri 2020. Vnímanie reči a odrazu jej pôsobenia na telo však začalo niekedy v roku 2011. Dokladala som poznania podľa toho, ako som ich žila. Cez seba a svoje telo, emócie, správanie, postoje, prejavy, reč tela a reč hovorenú. No aj intonáciu, tie jemné energetické nuansy, keď v tele zacítite nepohodu a ešte sa chcete tváriť, že je všetko v poriadku. Až po spôsoby ako múdro ich v sebe potlačíme, vyhneme sa im, nevidíme, ignorujeme.

56 Sebapoznanie Diana

Plyňme s vodou

Žijeme v búrlivých časoch a sme vyzývaní, aby sme sa na miestach, kde sme sa uzavreli a kde neprúdime so životom, otvorili. Súčasťou je nelipnúť na tom, čo bolo pre nás dôležitejšie ako láska. Duša človeka príliš prilipla na ľudské hodnoty určené spoločnosťou. Kvôli tomu človek v sebe kopí seba-opovrhovanie a nespokojnosť so sebou, a to je výrazom pýchy. Čím silnejšie človek lipne na ľudských hodnotách z ega, tým je transformácia bolestnejšia.

1 flower-4373800

CELISTVÉ VNÍMANIE SVOJHO (MULTIDIMENZIONÁLNEHO) JA

Denisa Celesta Kralovičová je bytosť s darom channelingu, so schopnosťou vnímať jemné energie z iných svetov a pretlmočiť nám ich do slov. Jej poslaním je pomoc ľuďom pri vzostupe planéty, ktorej súčasťou je ich vlastná transformácia. Pomáha im odhaľovať, kým skutočne sú, inšpiruje ich, aby sa stali celistvými bytosťami, ktoré v sebe prijmú všetky skúsenosti a poznania z rôznych časopriestorov, pospájajú všetky časti svojho multidimenzionálneho ja, ktoré presahuje hranice fyzického tela.

16 agape technik

Ako myšlienky ovplyvňujú náš život?

Myšlienky majú priamy vplyv na naše zdravie a hlavne realitu, v ktorej sa práve nachádzame. To, ako myslíme, ovplyvňuje nielen naše city, rozhovor a správanie, ale hlavne naše zdravie. Keď chceme niečo zmeniť, musíme zmeniť myslenie, vedome vnímať naše vnútorné dialógy – rozhovor medzi egom a dušou.

1 olive-tree-3579922_1920

TELO DUŠA A DUCH

Vo svetle antropozofie a psychofonetiky
Upozornenie: tento článok je teoretický, určený pre tých, ktorí sa zaujímajú o teoretické pozadie psychofonetiky.

Pochopenie základnej štruktúry ľudskej konštitúcie je ako mať mapu na cestu individuálneho života. Väčšina z nás cestuje bez mapy alebo si ju kreslí počas cesty. Skôr či neskôr si však každý musí osvojiť nejaký základný prístup k štruktúre ľudskej konštitúcie ako základu svojho správania, volieb, vzťahov a rodičovstva, či už vedome, alebo nevedome.

1 mandala-4871772_1920

Zápisy v striebornej a zlatej knihe života

Marec – mesiac knihy a my sme spontánne nadviazali rozhovor o dvoch knihách života. O striebornej a zlatej. Vieš o tom, že každý deň aspoň do jednej z nich niečo zapisuješ? Kedy však otváraš striebornú, kedy zlatú? Vladimír Červenák, etikoterapeut a životný kouč, sa najprv rozhovoril o predkoch a potom sa dotkol aj oboch kníh. Nech sa páči, otvárame knihy života. Ak sa budeš chcieť na niečo opýtať, prosím, napíš cez formulár Máte otázku? na www.advaita.sk.

1

Plynutie vo vzťahovom svete

Ste človek, ktorý trávi väčšinu dňa v spoločnosti iných? Alebo, naopak, je vaše súkromie prvoradé a také veľké, že za celý deň takmer neprehovoríte s nikým? Či je to už tak, či onak, pozývam vás si spolu so mnou zavnímať a nazrieť do troch priestorov vo vzťahovom svete, v ktorých sa pravdepodobne viac-menej všetci z času na čas a niektorí aj pravidelne ocitáme, a zároveň by som vám rada predstavila dôvody, prečo mať tieto tri druhy priestorov začlenené do našich životov.

fire-planet-3281255

Tajemné zvukové frekvence

Zvukové frekvence, které pomáhají otevřít vaše Třetí oko
Výzkumy moderní fyziky potvrzují skutečnost, že celý vesmír, viditelný i neviditelný, se skládá nikoli z pevné hmoty, ale z harmonických vibrací, jejichž frekvence rozhoduje o tom, zdali se vibrace stane hmotou či energií. Ačkoli to některým materialisticky založeným lidem může připadat jen těžko pochopitelné, pevná hmota kolem nás ve skutečnosti neexistuje. Vše od nejmenších atomů až po vzdálené galaxie je tvořeno energií vibrujících kvantových superstrun, které hrají nekonečně krásnou symfonii sfér. Naše tělo není výjimkou – energie která proudí našimi čakrami má určité frekvence, které by spolu měly ladit. Pokud chcete zvýšit energii vašeho Třetího oka, které sídlí v šesté, Ádžňá čakře, je vhodné do vašich meditací zařadit hudbu obsahující tóny určitých frekvencí, které posilují a harmonizují jednotlivé čakry včetně čakry Třetího oka. Tento postup je znám pod pojmem „frekvenční meditace“.

sunset-1757593

Posvätná reč duše

Stále dookola počúvame, že byť duchovným človekom znamená mať všetko spracované, byť nad životom aj smrťou povznesený, proste stále v pohode, akoby sa nás ten život snáď ani netýkal. Je to ako posadnutosť niečím perfektným – a my sme tí vyvolení, ktorí vedia, ako to je, a preto sa životom nezaoberáme. Máme svoj úlet a svoj svet. Zajatie vo svojom vnútri, s predstavami o ideálnom svete, ktorý sa deje, len to nevidno. Oddelenosť, sebestačnosť a pohltenie vlastnou osobou.

1 Motyl

Ženská intuitívna energia, duchovný vývoj a pomoc z duchovného sveta

„Všem poutníkům se na vědomost dává, že nadešel čas, kdy podpora vaše jest tak veliká, že cítit je i ve vlasech, ne jen v duších vašich. Proto nebojte se, otevřete svá srdce a my do nich proud lásky vyšleme, my, vaši průvodci a strážci od věky věků, kteří se podílíme na duchovním vývoji vašem, jsme tu vždy přítomni a náruč máme otevřenou.“
An-ab-el

1psy

Ľudská evolúcia je našich rukách

Nevyhnutnú nestabilitu človeka a krízu (vrátane pandémie COVID-19) môžeme chápať ako príležitosť na zmenu.
Nikdy sa neprestaneme meniť a vyvíjať. Všetky naše krízy sú pre nás ľudí – najprispôsobivejších tvorov na Zemi – predovšetkým podnetmi na zmenu. Našou jedinou šancou, ako zostať človekom, je neustále rozvíjať ľudskosť.
Byť človekom znamená neustále sa rozvíjať. Akýkoľvek pevný stav bytia sa stáva stagnáciou, čo vedie k degradácii, degenerácii, regresii, chorobe a neľudskosti. Jedinou našou stabilitou je evolúcia, jediným stálym prvkom v našom živote je samotná zmena. Zdravá ľudská duša je vyvíjajúca sa ľudská duša. Jediná zdravá pitná voda je pohyblivá, tečúca voda.
Sme tu, uprostred globálnej krízy COVIDu -19, ktorá veľmi podobných spôsobom ovplyvňuje každého človeka. Každú dedinu, každé mesto a každú krajinu bez rozdielu medzi bohatými a chudobnými, vzdelanými a nevzdelanými, technologicky vyspelými a najzaostalejšími spoločnosťami.

1 et

Ako ostať v jemnom plynutí času a priestoru?

Poďme sa pozrieť na február ako na mesiac vzťahov. Môžu nás k tomu viesť aj dvojky, ktoré symbolizujú spojenie – druhý mesiac v roku 2022, ale aj to, že podľa čínskej medicíny treba vo februári „rozmaznávať“ obličky ako párový orgán, v neposlednom rade nám vo februári svieti Sv. Valentín. My však ponúkame práve v tomto „dvojkovom“ mesiaci inšpiráciu pozrieť sa na jeden z najdôležitejších vzťahov – na vzťah k sebe samému. Si sám, keď si sám? Kedy si vedomou bytosťou? Môžeš slúžiť v pekle? Ako sa rodí svetlo v tebe? Nech sa páči, úvahy o tom všetkom sú tu.
Kedy si v najlepšej spoločnosti?
Kto si? Aké je pre teba byť nič? Aké je pre teba byť v spoločnosti nikoho, ničoho? Si smutný, keď si s nikým, s ničím? Cítiš sa niekedy osamelo, keď si sám s nikým, s ničím?

44 sičova intuicia - kópia

Jak probudit naše spící Třetí oko

Lidské tělo ovládá sedm čaker, kterými proudí naše vnitřní energie. Nejdůležitější z těchto energetických center je šestá čakra, známá také jako “ádžňá čakra” neboli Třetí oko. Jde o nesmírně mocné místo uvnitř naší hlavy, které je silným zdrojem intuitivní moudrosti. Síla Třetího oka vás může zbavit negativní energie, umožní vám vnímat pocity a myšlenky ostatních lidí a dokáže poskytnout informace o věcech a událostech, které se v blízké budoucnosti stanou. Všechny tyto schopnosti vám umožní činit v životě správná rozhodnutí a úspěšně řešit veškeré problémy, které vás na vaší pouti životem mohou potkat. V mnoha kulturách je Třetí oko označováno za nejdůležitější z lidských smyslů a jeho aktivace je považována za nejzásadnější.

1 ps

Čo je trauma?

Čo to je trauma? Prečo sa týmto slovom v dnešnej dobe tak často pohadzuje bez toho, aby bol jasný jeho presný význam? Po tom, ako spoznáme následky traumy, ako sa odráža v našich vzťahoch a čo s ňou, som pátrala v učení doktora Gabora Maté a prostredníctvom Petry Lüley, terapeutky pôsobiacej v Bratislave, vo Vrábloch a online, ktorá v súčasnej dobe priamo u doktora Maté trénuje metódu známu ako compassionate inquiry (tzv. súcitné skúmanie).
Trauma. Toto slovo používame väčšinou v súvislosti s niečím skutočne vážnym či tragickým. Niekedy ho použijeme posmešne, povieme: Prosím ťa, nemaj z toho traumu. Nachádza sa v našom slovníku bežne, no nemusí nám byť úplne zrejmé, čo sa pod týmto pojmom naozaj ukrýva. Krátky slovník slovenského jazyka definuje traumu ako telesné alebo duševné zranenie či úraz.

56 koucing

PRESTAŤ je tiež umenie

Bola som pohltená prácou a vytvárala som si ZOZNAMY toho, čo je potrebné urobiť.

V jednom momente som si ale uvedomila, že môže byť účinnejšie pripraviť si namiesto zoznamu vecí, ktoré treba urobiť, zoznam vecí, ktoré je POTREBNÉ PRESTAŤ ROBIŤ, či už v živote alebo pracovnom projekte.

1 kon

Systemické princípy v živote

Po zaujímavých rokoch strávených s konšteláciami by som s čitateľmi Vitality rada zdieľala jedno-duché uvedomenie toho, že princípy systemickej práce a rodinných konštelácií môžeme efektívne aplikovať a zužitkovať v každodennej praxi. Ukazujú nám totiž podstatu fungovania života a univerzálnej evolučnej sily cez vzťahy k sebe, k iným ľuďom, k rôznym aspektom života a vonkajšieho sveta.
Poznanie systemických zákonov a princípov robí náš bežný život vedomejším, vnímavejším, citlivejším, zodpovednejším, dospelejším a spokojnejším. Poskytuje mnohoúrovňové vhľady a uvedomenia si súvislostí a dôsledkov – návodov, ako žiť šťastnejšie. Je mostom k požehnanej dobe nového veku, keď už nemusíme trpieť, do niečoho sa nútiť alebo sa kvôli niekomu premáhať.

sebarozvoj E

Byť vo svojej sile znamená byť celistvým

Prijatím všetkých častí svojho JA sa stávame celiství. Keď sme celiství, sme vo svojej sile. Vieme, kým sme. Milujeme sa takí, akí sme. So všetkým, čo k nám patrí.

Cesta k celistvosti je návrat k autenticite, k tomu, kým skutočne sme. Prijatie aj takých skúseností, za ktoré nie sme na seba hrdí, bolestivých poznaní, ktoré do hĺbok odhaľujú pravdu o našej citlivosti a aj pravdu o nezmyselnosti bojov s vlastnou temnotou, kedy sa ešte viac skrývame a zahaľujeme časti nášho JA, ktoré by mali byť presvetlené a vyliečené. Ak sa chceme posunúť k  celistvosti, tak bez prijatia vlastnej temnoty to nie je možné. Aj ona je našou súčasťou a čaká, kedy do nej prinesieme svetlo.

2

Ľudia nezomierajú

Stále sa treba pýtať, ako sa ľudská bytosť správa v tomto procese smrti. Ona zostáva… Jej integrita je zachovaná; keďže nestratila absolútne nič z toho, čo bolo a patrilo k jej podstate počas viditeľného života. Odstránila iba formu viditeľnosti.
Immanuel Hermann Fichte1 (1796 –1879)

Ľudia neumierajú. Je to mýtus, ktorý sa stal nepopierateľnou dogmou európskeho materializmu vyvíjajúceho sa za posledných 6002 rokov. Telá zomierajú. Ale všetko z povahy vedomia a vzťahu v ľudskom živote je tvorené duchom a dušou, nie chémiou. Prečo by to všetko malo zmiznúť v ničote len preto, že sa rozpadá fyzický organizmus? Ak nepovažujeme seba, svojich rodičov, svoje deti a blízkych len za telá, kým žijú, prečo by sme ich mali považovať len za telá, keď ich telá umrú? Napriek tomu tento predpoklad smrti duše ovláda našu kultúru, náš akademický život, náš svetonázor, náš diškurz. Je to pre mňa bolestný, umenšujúci, frustrujúci rozpor.
Mŕtvi sú s nami, sú bližšie, než boli pred smrťou. To je moja skúsenosť. Počúvajte svoje srdce a nájdete ich tam. Sú veľmi blízko. V skutočnosti nie sú mŕtvi a vy skutočne nezomriete. Vaše telo zomrie, ale vy nezomriete. Buďte pripravení.
Ako môžu ľudia rozvíjať svoje povedomie o hlavnom prvku v sebe, ktorý nemôže zomrieť? Niektorí majú túto istotu od narodenia a nikdy nezmizne, a to napriek materialistickej kultúre a vzdelávaniu všade okolo nich. Iní získajú istotu o existencii svojej duchovnej reality prostredníctvom nejakého pozoruhodného duchovného zážitku, počas meditácie, vďaka kríze, niekedy prostredníctvom zážitku blízkemu smrti. Iní k tomu prichádzajú čisto filozoficky a logicky, oslobodzujúc sa od domnienok, pút a intelektuálneho väzenia dogmatického materializmu silou čistého nezávislého myslenia. Iní sú inšpirovaní k prebudeniu duchovného rozmeru seba samých a reality prostredníctvom výnimočných učiteľov, hudby, literatúry, prírody alebo umenia.

IMG_20211209_124425

Naše postoje vytvárajú náš osud

Nový rok – nový krok – nové témy otvárame. V tomto roku ponúkame v rámci etikoterapie čitateľom Vitality krátke zamyslenia k rôznym zamysleniam, ktoré nám prišli či prídu do cesty v bežnom živote. Život je ten najtrpezlivejší učiteľ, ktorý dookola a rôznymi spôsobmi opakuje učebnú látku, až kým nepochopíme.
Život je ten najsprávnejší skúšajúci komisár, ktorý presne vie, aké úlohy zvládneme. Ak ich nezvládneme na prvýkrát, dá nám druhú, tretiu, štvrtú šancu, no vždy o závit silnejšie pritlačí. Život sám je ten najlepší „pracovný“ nástroj na manifestáciu nás samých. Nech sa páči, s etikoterapeutom Vladimírom Červenákom sme tu, aby sme aj v novom roku svietili cez etikoterapiu tam, kde si život svetlo pýta. Šťastlivo teda vykročme.

Buďme obláčikom pary nad riekou
Emócie sa dajú pustiť, vypustiť, odpustiť. Pustím ich od seba alebo ich držím v sebe tým, že ich nechcem pustiť, lebo sa ich bojím. Vytláčam emócie od seba, odchádzam od nich, ale odchodom ich zároveň zatláčam. Opúšťam niečo – v skutočnosti odtláčam od seba. To som tiež ja. Sám od seba odchádzam, držím emócie rukami od seba čo najďalej a odchádzam preč. Ruky ich však stále držia. V momente, keď som už vzdialený, zabudnem na emócie, ale to neznamená, že emócie sú pustené. Ruky sa budú naťahovať naďalej do nekonečne, nech sa vzdialim akokoľvek. Už aj zabudneme, že na konci tých pahýľov máme svoje ruky, ktoré niečo držia. Už sme tak veľmi vzdialení, ale stále to držíme. Táto situácia môže trvať rodovo cez mnohé generácie. Pustiť niečo, znamená naozaj to opustiť. Povoliť, aby emócia cez nás ako cez komín prešla.

49 stlpik

ČO NA SVOJOM ŽIVOTE NAJVIAC MILUJETE? ❤

Pozrela sa na mňa svojím šibalským pohľadom. Široký úsmev a vyškerené malé zúbky. „Čo na svojom živote najviac miluješ?” spýtalo sa ma 4-ročné dievčatko.

Malá slečna ma zaskočila. Pozerám na ňu v nemom úžase. Hlavou mi víria dve veci:
1. Kde sa to v tom malom dievčati berie? Ako môže mať len 4 roky a byť taká bystrá?
2. Akú odpoveď jej dám?

Stále na mňa hľadela so širokým úsmevom a akoby sa bavila na tom, ako ma práve nachytala. V tom momente ma zaplavila obrovská láska a z nej vyplynula aj moja odpoveď: „Lásku.“ Zachichotala sa a šla si ďalej po svojom.

Je to už niekoľko rokov a vo mne stále ostávajú tie dve otázky, ktoré som si kládla aj ja:
♥ K tej prvej: Kde sa to v tom malom dievčati berie? Už mám odpoveď: Deti sú často bystrejšie a múdrejšie ako dospelí a môžeme sa od seba učiť navzájom. Treba im len dať priestor a načúvať, čo hovoria.
♥ Tú druhú otázku – Čo na svojom živote najviac milujem? – si kladiem pravidelne. Niežeby sa odpoveď veľmi líšila od tej

48 psychologia

Odtiene našej duše

Často si kladieme otázku, čo budeme robiť, ak odíde, ak si zabudne zubnú kefku v kúpeľni, keď nám vôňa jeho alebo jej parfumu ešte bude rezonovať v nose… Ten pocit, že sme na niekom alebo niečom závislí je skľučujúci…
Keď sa v partnerstve aktivujú zranenia, traumy na duši, jediná možnosť je prevziať zodpovednosť a začať im venovať náležitú pozornosť. Nezmiznú samy od seba ani neprestanú existovať. Zranenie totiž otvára starý strach a bolesť, reaguje naša duša i telo. Cestou k liečeniu traumy je náročný návrat ku koreňom. K vlastnej rodine, životu, ktorý sme žili ako malé deti.
V akých farbách ho vidíte? Mieša sa tam hotový kaleidoskop jasných farieb alebo skôr vidíte šedý opar? Táto predstava je veľmi dôležitá, nakoľko farby, ktoré prvotne vidíme, určujú i náš výber partnera či partnerky. Aj keď si to spočiatku nechceme priznať alebo sme len v sladkej nevedomosti – ten, koho máme po svojom boku, je naše zrkadlo. Túto vetu ste určite počuli miliónkrát, a tým pádom máte niekedy tendenciu ju spochybňovať. Avšak skúste si položiť nasledujúce otázky.
Bol som v detstve šťastný?
Dávali mi mama a otec náležitú lásku, akú má dieťa dostať? Čo ma formovalo ako mladú dušu? Čo sa mi dialo a ako som sa po tom cítil? Mal som príležitosť niekde a s niekým zabudnúť na svoje trápenia, prípadne ich odfiltrovať? Tieto otázky nás navedú do hĺbky nášho ja a vďaka nim sa budeme môcť lepšie rozhliadnuť, kde momentálne sme.
Vráťme sa ale k spomínaným farbám, ktoré nám pomôžu odhaliť základ nášho doterajšieho života. Pohodlne sa usaďte, zavrite oči, zhlboka sa nad

46 hozoni

Vlci a manipulácia…

Myseľ, ktorá akceptovala manipuláciu trendmi v minulosti, ju akceptuje znova. Zároveň bude očakávať, že sled nenormálností je len trend, ktorý skončí. Takáto myseľ neprehliadne za oponu. Zmanipulovaná myseľ nerozozná skutočného nepriateľa = sama seba. Potrebuje nepriateľa vonku, aby mala s kým bojovať.

Ak vydesíte dostatočné množstvo ľudí, tak získate ich životnú energiu. Ak túto masu ľudí presvedčíte o nepriateľovi, ktorého sa treba báť, získate ich myšlienky. Je to obrovská sila mentálneho poľa. Spomeňte si, aké je to silné, keď na vás myslí čo len jeden človek.

Ak sa masa ľudí bude zaoberať určitým problémom, tak ho zhmotní. Aj keby neexistoval reálne. Myšlienková sila tejto masy, spojená s ich emóciou strachu, daný problém stvorí. Minimálne jeho dôsledky. Tým, že začne premenovávať javy a dávať ich do nezdravých súvislostí, stvorí nepriateľa. Akéhokoľvek – reálneho alebo nereálneho.
Aplikácia manipulatívnych schopností na masy. História nielen 2. svetovej vojny to jasne dokazuje. Stačí zvládnuť tieto štyri body – mať médium na ovládanie masy, prepracovaný plán, posluhovačov a masu, ktorá uverí.

hands-4114905

Rozpustenie traumy metódou systemických konštelácií

S traumou a jej prežívaním sa stretáva veľmi veľa ľudí. Najčastejšie vzniká v detstve, počas vojny, v situácii alebo v období života, keď sú bolesť, strata či strach a ich kombinácie oveľa väčšie, než je aktuálna kapacita človeka ich spracovať. Trauma sa taktiež tvorí, keď jednotlivec zažije príliš intenzívne, opakujúce sa či dlhotrvajúce ohrozenie, bezmocnosť alebo rôzne formy týrania. Keďže je pre neho nadmerne zaťažujúce zostať v spojení so zraňujúcimi zážitkami a „život beží“, zaženie neprijaté pocity spojené s traumatizujúcou udalosťou do odľahlého kúta podvedomia.

Dôsledkom toho je odštiepenie časti duše, ktorá ich nesie, a preto zostáva izolovaná, zúfalá a skrytá. Teda bez podpory, odrezaná od sebaliečivej schopnosti človeka. Pokiaľ si človek traumu nevyrieši, je veľmi ťažké pohnúť sa v živote ďalej. Jedinou možnosťou, ako sa oslobodiť od jej deštrukčných dôsledkov na ďalší život človeka a jeho potomkov, je uvidieť, dať rešpekt a úctu svojej traumatizovanej časti a umožniť tak sebaintegráciu do celku. Napríklad uznať realitu smrti ako súčasti života, neodsudzovať ju ako niečo zlé, čo sa nemalo stať. Veľmi efektívne dokážu traumu človeka rozpustiť a zahojiť systemické konštelácie.

Rozštiepenie duše
Izolácia traumatizovanej časti duše je teda prvým následkom traumatizujúcej a paralyzujúcej situácie alebo obdobia v životnom príbehu človeka. Ďalšou odpoveďou na spúšťač traumy je odčlenenie sa takzvanej prežívajúcej časti. Je reakciou na hrozbu, že by človek zostal úplne nefunkčný a paralyzovaný.
Prežívajúca časť na prvý pohľad skvele funguje a podáva výkony – kvôli prežitiu jednotlivca – až tak, že často nedokáže odpočívať a doslova preberá vedenie a kontrolu nad jeho životom, aby sa mu už nič ohrozujúce nemohlo stať. No občas sa traumatizovaná časť prihlási o slovo kolapsom, ktorý vyplaví na svetlo to, čo človek nosí skryté hlboko v duši. Vtedy prežívajúca časť stratí kontrolu a nastáva vnútorná kríza – buď si dôsledky situácie odventiluje na okolí, často na slabších a najbližších, alebo si uvedomí vážnosť vnútorných zranení a vyhľadá odbornú pomoc.
Ak to neurobí, po určitom čase sa postaví na nohy a prežívajúci vnútorný kontrolór znova silno prevezme kormidlo bežného fungovania. Roztočí sa cyklus explózií neprimeraného správania, ktorý sa môže opakovať s menšími či väčšími intervalmi a intenzitou, pričom ho sprevádzajú pocity veľkej únavy a vyčerpanosti. Všetko závisí od toho, čo v človeku spustí traumatickú reakciu.
Paradoxné je, že napriek procesu rozštiepenia niekde v ňom existuje aj jeho zdravá – nepoškodená časť, nezasiahnutá zranením, no je tiež izolovaná, osamotená a nemôže prispievať svojím dielom k životu, vyliečeniu a návratu do sily človeka.

36 intuícia

Probouzení Třetího oka

Intuice je mocná síla, která nám umožňuje získávat informace jinou, nevědomou cestou. Díky ní můžeme poznat co si lidé myslí, předem odhalit překážky, které na nás na naší cestě životem čekají a úspěšně se jim vyhnout. Rozvinutá intuice vylepší každý aspekt našich životů – od práce či obchodování, až po partnerský a společenský život. Schopnost vědět něco předtím, než se to stane, nás může ochránit před problémy které by nám mohly zkomplikovat situaci. V minulém článku jste se dozvěděli, že centrem intuice v lidském těle je šestá, neboli Adžňa čakra, známá také jako Třetí oko. Tento tajemný orgán, sídlící uvnitř naší hlavy mezi mozkovými hemisférami nazývají lékaři pineální žláza, epifýza nebo šišinka mozková, a kromě intuice odpovídá také za regulaci spánkového cyklu, produkci melatoninu a DMT, bez kterých bychom nemohli spát a mít sny.
Již také víme, že schopnost probudit toto Třetí oko a získat dar jasnozřivé intuice má každý z nás. Jediným důvodem, proč tyto mystické schopnosti dosud nevyužíváte, je nedostatek tréningu. To vše se dá ovšem napravit! Pravidelným tréningem, založeným na meditaci a správné životosprávě, můžete Třetí oko postupně aktivovat, probouzet, až se stane plně funkčním a k vašim stávajícím pěti smyslům přidá ještě šestý, mnohem mocnější. Mnoho lidí v současné době čelí problémům, které by byli díky fungující intuici schopni vyřešit snadno a včas, nebo by jim dokázali zcela předejít. Pomoc s probuzením Třetího oka a zesílením intuice můžete získat například na skvělých kurzech MUDr. Síčové, která patří mezi největší kapacity v tomto oboru v České republice.

people-2603521

Mužská a ženská vibrácia

Zasa som počul, tentokrát z rádia, že ženy sú z Venuše a muži z Marsu. Je to také lákavé. Je to také ľahučké. Je to dokonca častokrát aj úsmevné rozdeliť pohlaviami aj ľudské bytosti…

Nuž a tu je ten kameň, na ktorý narazila moja kritická myseľ. Deje sa nám to v našej kultúre príliš často a spôsobuje to príliš veľa utrpenia, aby som si to nevšimol alebo nad tým len tak hodil rukou. Rozum prirodzene potrebuje rozlišovať, a preto často definuje alebo vyhraňuje skupinu od skupiny, jedno od druhého. Pomáha nám, keď vieme rozlíšiť ruku od nohy, hlavu od päty, pusu od ri…, ehm, no proste nám to pomáha. Naozaj na tom nie je nič zlé, pokiaľ si uvedomujeme, že všetky tie orgány, údy a otvory spolu vytvárajú celok a navzájom sú prepojené. Na vyhranenie sme však už v histórii veľmi často doplatili a nakoniec doplácame na to ešte aj dnes. Koľko je to rokov, čo ženy nemali volebné právo? Kedy sa zrušilo otroctvo čiernych ľudí? Pamätáme si dátum zbúrania berlínskeho múru?
Poďme ale k našej téme.

feather-4431599

Priateľstvo

Mala som kamaráta černocha. Mala, pretože už nie je medzi nami. Nedávno sa pobral na druhú stranu. Nebol to nejaký blízky priateľ, nevídavali sme sa často, ale poznali sme sa roky. Zopárkrát sme pracovali na spoločnej veci. Bol bubeník a veľmi dobrý. Mal zvláštny zvyk rozveseľovať a uvoľňovať ľudí. Bola to jeho stratégia, ako sa vyhnúť vlastnej bolesti a napätia. Stratégia spočívala v tom, že sa mohol za druhých skryť a svoj tieň projektovať do nich. Keď som ho spoznala, oslovil ma vetou: „Ahoj, kto si? Vyzeráš ako indiánska čarodejnica.“
Bavili sme sa na tému diskriminácie farebných, slabých a žien. Vtedy som si neuvedomila, aká je táto téma pre neho dôležitá a koľko bolesti sa v ňom skrýva. Koľko energie vynakladá na jej potlačenie nekonečným vtipkovaním, aby zakryl hanbu a vyrovnal sa s hnevom. Hovoril mi, čo zažil doma v Afrike. Už dávno nežil v Afrike, ale s tým, čo zažil, sa nevyrovnal, a to si ho aj našlo. Našiel si ho dlho odkladaný hnev, ktorý sa v ňom pomaly premieňal na zatrpknutosť. Cez okuliare zatrpknutosti videl svet ako nebezpečné miesto plné nepriateľských ľudí, ktorým sa nedá veriť, ktorí ho ohrozujú, pretože je to, kto je, černoch v cudzom bielom svete. Čiže obeť silných bielych v práve a on černoch trpiaci bezprávím. Tak to aspoň už dlhý čas videl. Zastal vo veku chlapca, ktorému sa pred očami diali strašné veci, a toto miesto v čase si ho našlo, aby sa s ním vyrovnal, zmieril a opustil ho. Všetko, s čím sa nevyrovnáme, čiže to nepustíme, vytvára veľký tlak, emocionálne napätie a s veľkou pravdepodobnosťou to skončí chorobou. Tak sa stalo aj v jeho prípade. Ale stal sa zázrak. Nie taký, aký by ste čakali, ale predsa. Po všetkých útrapách, ktoré zažil, sa udialo niečo, čo si ponesie na druhú stranu. Vrátila sa mu viera. Viera v dobro, viera v Boha prostredníctvom kamarátov, ktorí sa za neho postavili, postarali sa o neho, pretože už nemal kam ísť. Nemohol sa vrátiť domov do Afriky, aj keby chcel, už nevládal. Predsa sa o neho niekto postaral. Boli to priatelia, ľudia, ktorí ho mali radi. Napriek tomu, že sa im vzdialil a na všetkých a všetko zatrpkol, tu pre neho boli. Jeho kamarát, Francúz a beloch, mu bol verný do konca. Chcel veriť v zázrak. Nepodarilo sa však zachrániť život, ale dušu áno. Ako sa tak veľmi hneval na belochov za to, čo urobili černochom. Ako ich všetkých podozrieval… Pred tým, ako odišiel na druhú stranu, videl a zažil, ako stoja jeho bieli kamaráti pri ňom, pomáhajú mu, ako vedia. Videl a cítil, že im na ňom záleží, že nie sme všetci rovnakí. Jedni sú takí, druhí takí. Niečo sa v ňom pohlo. Odpustil a uveril. Stal sa zázrak. Padli okovy, uvoľnili sa reťaze a jeho duša bola voľná ako vták. Uveril vďaka ľuďom, ktorí stáli pri ňom.

agape 2

Prechod do novej dimenzie

Nachádzame sa vo veľmi ťažkom období, plnom skúšok, a to nás núti postaviť sa zoči-voči svojím vnútorným strachom. Na povrch vychádzajú témy, ktoré sme doteraz nemali dôvod riešiť, lebo sme žili v systéme a často sme nemali dôvod niečo vo svojom živote meniť.

wolf-1640162

Volanie po liečení vzťahu ľudí so zvieratami

Denne sú očkované milióny ľudí, ale nikto nevie zaručiť účinnosť tohto riešenia proti neustále mutujúcemu vírusu. Efektívna liečba ochorenia COVID 19 sa stále hľadá. A zatiaľ ekonomický, sociálny, kultúrny a vzdelanostný život ľudí na celom svete katastrofálne trpí. Neistota je jedinou svetovou istotou.

str 40 tatiana

Duchovia

Ak máme pocit, že sme sa dostali do kontaktu s duchom, je stav strachu to najhoršie, čo môžeme spraviť. Kvôli strachu nevieme rozoznať rozdiel medzi stratenou dušou a zlým duchom – démonom.

str. 42 etika

Etika v spiritualite

O tom, ako vnímať svoje telo, ako sa zachovať eticky, aby sme bezohľadne a nevedome nezasahovali do priestoru a vývoja druhých, sme sa porozprávali s človekom kompetentným – s Tatianou Petroczki.

Najčítanejšie