Dobrý deň, rada by som si urobila očistu, akú mi odporučíte?

V tomto období? Rozhodne žiadnu. Zima vôbec nie je vhodným obdobím na akékoľvek očisty či detoxikácie. Sú na to tri hlavné dôvody.

Po prvé, zima na to nemá dostatok energie. Všetko je stiahnuté, spomalené, zatvárajú sa procesy, všetko sa hýbe veľmi pomaly. Pri očiste potrebujete úplne inú energiu. Energiu života, otvárania, pohybu. V tomto období by očista nemusela dopadnúť dobre a vy by ste jednak stratili čas a jednak by ste boli sklamaná výsledkom.

Po druhé, v zime je zima. A očisty samotné sú chladivé. Takže nielenže vám bude zvonku zima, zároveň si budete silný chlad prinášať aj zvnútra. Uf. Za to by sa vám telo veru nepoďakovalo. Tí, ktorí majú telo v horšej fyzickej kondícií, by to pocítili hneď. A tí, ktorých telo je vitálnejšie, si to zliznú na jar.

No a po tretie, v zime sa potrebujeme poriadne vyživovať, nie sa čistiť a čerpať energiu z rezerv. Obličky a slezina väčšiny Slovákov sú v desivom stave. Vídam to denne. Zimu môžeme využiť na to, že si ich poriadne vnútorne zohrejeme. Teplé, dlho varené vývary či kaše, zvýšená konzumácia strukovín – to je to, čo by sme mali vyhľadávať. Nie sucháre či hladovku.

Celkovo si myslím, že ľudia prikladajú oveľa viac pozornosti očistám než dlhodobému vyrovnanému prístupu k životu. Je to také typicky ľudské. Však to nevadí, že teraz niečo zlé pojem, potom si dám detox a zas bude dobre. Na Vianoce sa poriadne vypasiem, veď na nový rok to schudnem. Prečo sa ale nesnažiť žiť tak, aby sme žiadny detox nepotrebovali? Prečo sa stále spoliehať na to, že však niečo to potom prečistí? Čo keď to niečo už jedného dňa nezaberie a pre vás bude neskoro? Vedome sa prejedáme a jeme sprostosti s tým, že potom to budeme zachraňovať. Hlavne nech si teraz „užijem“ tej slasti. Takýto prístup vedie podľa mňa k rýchlej záhube a chorobám. A netýka sa to len stravy.

Rovnako pristupujeme aj k vzťahom, v ktorých žijeme, či k svojmu duševnému zdraviu. To nevadí, že sa teraz týždeň hádame s manželom, veď my sa potom udobríme a zase nám bude krásne. Teda aspoň na chvíľu. Prečo nežiť partnerský život, v ktorom je rovnováha po celý rok? To neznamená, že sa nemôžeme pohádať. No nerobme to vedome s tým, že však potom to napravíme. Pristupujte k životu tak, aby nebolo čo naprávať. Žime najlepšiu verziu svojho ja.

To, čo môžete po Vianociach teraz urobiť, je, že si odľahčíte stravu o tie neduhy, ktorým ste posledné dni podľahli. Či mastné jedlá, sladkosti, alkohol, alebo prehnaná konzumácia živočíšnych produktov. Určite ale nehladujte, nerobte si smoothies či čertsvé zeleninovo-ovocné šťavy.

Ak si chcete urobiť nejakú očistu, tak si urobte očistu mentálnu. To je podľa mňa to, čo v tomto období potrebujeme najviac. Ponárajte sa do seba, do svojej podstaty a opúšťajte čo najviac svoje myšlienky a ich katastrofické predstavy a scenáre. V tej svojej podstate nájdete potom rovnováhu pre všetko vo svojom živote.

Monika Hodásová
www.monikahodasova.sk

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *