Čo si mám predstaviť pod pojmom ženská spiritualita


Ahoj, mám takú, možno hlúpu otázku, ale keďže je táto téma v mojom okolí momentálne dosť frekventovaná, položím ju a budem dúfať v odpoveď. Čo si mám predstaviť pod pojmom ženská spiritualita, čo tento pojem vo svojej podstate zahŕňa? Ako vyzerá spirituálna žena? Ďakujem.
Leona, 36 rokovAhoj, Leona,
neviem, čo si máš predstaviť pod pojmom ženská spiritualita. Podobne odpoviem aj na to, čo spiritualita ženy vo svojej podstate zahŕňa. Bola by škoda, keby som ťa obrala o možnosť odpovedať si na túto otázku.

Možno si povieš, že keby si si vedela odpovedať, nepýtala by si sa iných. Ale je tu aj možnosť, že si si túto otázku ešte nepoložila tak, aby si počula svoje vlastné odpovede na ňu.

Na otázkach sa mi páči, že keď si ich dávam s úprimným záujmom, čoskoro sa začnú vo mne samej, ale i v mojom okolí objavovať odpovede. Niekedy sú to fragmenty, náznaky. Objavia sa články, rozhovory, témy, obrazy, kľúčové slová, názvy pesničiek a úryvky z kníh… Poznáš to? Už si to skúšala? Bavilo by ťa spoznávať proces dopytovania sa takouto hravou, jemne detektívnou cestou?

Práve spomenutý objavno-pátrací proces odpovedania si na otázku v sebe zahŕňa aj následné testovanie toho, čo ku mne príde. Rezonuje to so mnou? Páči sa mi to? Odmietam to? Čo to so mnou robí, ako sa s tým cítim? Je to pre mňa nové, vyzýva ma to alebo, naopak, upokojuje ako niečo známe, čo už poznám?

Dotýkať sa prichádzajúcich odpovedí a vnímať, ako daná otázka tvaruje moju realitu, je jedna z možností, po ktorej siaham, keď si na niečo odpovedám. Nechávam vonkajší svet, aby mi umožnil stretnúť sa s tým, čo ma zaujíma, a vnímam aj svoje vnútro a jeho reakcie či odpovede na to, s čím sa stretne.

Je toľko definícií! Ako rozlíšiť tú správnu? Tú pravú? Úľavou pre mňa je zistenie, že nemusí byť žiadna správna, jediná či bezchybná. Samotná cesta hľadania odpovedí ma učí vnímať, čo vo mne nastoľuje pokoj, radosť, zmierenie. To sú ukazovatele, podľa ktorých rozlišujem, čo mi je aktuálne blízke, s čím som v súlade.

Čo to tu celé popisujem? Nuž, taký ochutnávací prístup k tomu, na čo chceš nájsť odpoveď.

Pýtaš sa: Ako vyzerá spirituálna žena? Odpoviem ti otázkou: Ako vyzerá spirituálna žena? V prípade, že by si sa ma to opýtala, zaujímalo by ma, či v tebe žije obraz toho, ako ženská spiritualita či spirituálna žena vyzerá. Nechala by som ťa, aby si mi čo najpodrobnejšie priblížila svoju predstavu.

Zaujímal by ma výzor takejto ženy z tvojho pohľadu. Čo o nej vypovedá ako o spirituálnej žene – je to určité oblečenie, ozdoby, účes či spôsob pohybu? Nechala by som ťa, aby si mi popísala podobu spirituálnej ženy. Zvonka i „zvnútra“. Zaujímalo by ma, ako vnímaš jej výzor, správanie, ale aj vnútorné kvality či spôsob, akým hovorí, ako sa vyjadruje. Požiadala by som ťa, aby si mi ju priblížila čo najvernejšie.

Zaujímalo by ma, kto alebo čo určuje, že práve takto má spirituálna žena vyzerať. Pozrela by som sa na to, ako sa k nej dostáva samotná spiritualita. Kde je jej zdroj a tiež to, čo k nej z tohto zdroja prúdi a kadiaľ sa uskutočňuje spojenie s týmto zdrojom. A čo to samotnej žene prináša, prípadne podľa čoho rozlíšiš, že ide o zdroj ženskej spirituality. A aké sú spôsoby a možnosti sa s týmto zdrojom stretnúť a spojiť.

Možno by ma tiež zaujímalo, čo spirituálna žena nemá či nerobí. Zaujímal by ma čas, kedy nebola spirituálnou, a následne ten, kedy môžeme o nej povedať, že spirituálna je, a čo tieto obdobia odlišuje.

V neposlednom rade by som bola zvedavá na to, čo cítiš, keď sa s vykreslenou predstavou v myšlienkach stotožníš, čo ťa s ňou spája a čo ťa odlišuje.

Cez tieto dotyky prostredníctvom tvojej imaginácie by sme hľadali odpovede. Dobrou správou je, že tieto pozorovania a prieskumy môžeš urobiť aj sama so sebou. Môžeš sa seba samej danú otázku opýtať a v priestore pred sebou si začať zhmotňovať všetko, čo som popísala, respektíve to, čo ťa zaujalo.

Pozývam teda do priestoru skúmania a hľadania tvojich vlastných odpovedí tieto bohaté nástroje imaginácie, ktoré oslovia tvoje vnútro a pomocou ktorých môžeš rozvíjať proces spoznávania seba samej a toho, čoho sa tvoje vnútro dotýka.

Petra Christophoryová

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *