Varixy a esenciálne oleje


 

V poslednej dobe sú varixy (kŕčové žily) nielen nepríjemnou kozmetickou záležitosťou, ale môžu predstavovať ťažký problém s rozvojom chronickej žilovej nedostatočnosti s vytvorením takzvaných bercových vredov. Ide teda o poruchu návratu krvi zo žíl končatín.

Čo je teda varix? Je to povrchovo uložená rozšírená a predĺžená žila, najčastejšie vznikajúca na dolných končatinách. Pri primárnych varixoch ide hlavne o vrodenú nedostatočnosť štruktúry povrchovej žilovej steny, teda o defekt typu kolagénu, ktorý je zodpovedný za pevnosť žilovej steny. Ďalšími príčinami sú nadváha a obezita, pracovná záťaž (v podobe dlhodobého státia), znížená fyzická aktivita a sedavý spôsob života, hormonálne vplyvy, ako je tehotenstvo, užívanie hormónov, ženské pohlavie, fajčenie a vek (65 rokov a viac). Sekundárne varixy vznikajú najmä pri narušení toku v hlbokom žilovom systéme, napríklad trombózou či úrazom.

Podľa veľkosti rozoznávame tzv. pavúčikovité varixy, nazývané aj metličky, väčšie sa nazývajú retikulárne varixy a najväčšie sú s postihnutím hlavných žilových kmeňov.

Varixy vznikajú pri nedostatočnej žilovej stene, ktorá vedie k jej rozšíreniu a predĺženiu a poruche toku krvi. Súčasne spojená dysfunkcia chlopní spolu s gravitáciou vedie po svalovej kontrakcii k preplneniu žíl, tá v cievach „stojí“, rozširuje kapiláry. Na cievu pôsobí stále väčší tlak a vo finálnom výsledku pôsobením fyzikálnych síl viac uniká plazma, proteíny a červené krvinky do medzibunkového prostredia. Popri tomto všetkom dochádza k zhlukovaniu a aktivácii bielych krviniek, poškodeniu vnútornej výstielky žíl, toxickému pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov a zhlukovaniu krvných doštičiek.

Ako sa prejavujú varixy? U niektorých pacientov sa vôbec nemusí dostaviť bolesť, sú bezpríznakoví. Časté sú však kŕčovité bolesti (odtiaľ pochádza aj názov kŕčové žily), môže byť prítomný pocit tlaku v lýtkach, svrbenie kože, pocit mravenčenia v nohách, opuchy nôh, hlavne k večeru, zápal a vredy.

Ako si môžeme pomôcť esenciálnymi olejmi? Masírujeme priamo dolné končatiny, samozrejme, ak je to možné, obchádzame poškodenú kožu. Oleje požívame buď jednotlivo, alebo si vytvoríme masážnu zmes na telo v 2 % koncentrácii s nosným olejom (najlepšie s kokosovým, mandľovým). Do zmesi odporúčam použiť maximálne 3 až 4 druhy esenciálnych olejov.

Vynikajúci je olej z geránia (Pelargonium spp.) získavaný parnou destiláciou z listov a vetiev muškátu, najčastejšie používané sú druhy z južnej Afriky. Uvádza sa asi 270 druhovo muškátu, na výrobu esenciálneho oleja sa používajú druhy P. capitatum, graveolens a Radens. Egypt je po Číne druhý najväčší producent tohto oleja. V Európe sa používa viac ako 350 rokov. Esenciálny olej má dokázané analgetické aj antimikrobiálne účinky. Štúdie dokázali inhibíciu tvorby oxidu dusnatého (NO), tiež inhibíciu prozápalovej expresie enzýmu COX-2, indukuje NO syntézu v bielych krvinkách (mikrogliách) mozgu. V klinickej aromaterapii sa používa pre vynikajúce regeneračné a protizápalové účinky na kožu. Má sťahujúce účinky a požíva sa aj na ošetrenie rán a hematómov, pri ekzémoch, akné, psoriáze. Počas masáže s esenciálnym olejom z geránia bol redukovaný lymfedém, tu ho možno kombinovať s esenciálnym olejom z levandule. Výborné je aj použitie v ženskej aromaterapii, v kombinácii so sladkým feniklom, ružou a šalviou priamo ovplyvňuje hormóny

Ďalším esenciálnym olejom je olej z cypresu (Cupressus sempervirens L.) získavaný parnou destiláciou v ihlíc a vetvičiek stromov rastúcich v oblasti Stredozemia. Cypres sa používal už v dávnych časoch, starí Egypťania ho spolu s borievkou spaľovali v chrámoch. Starovekí Gréci drvili šišky cypresu a namáčali ich vo víne, tak liečili napr. dyzentériu či kašeľ s vykašliavaním krvi. Hippokrates odporúčal cypres pre ťažké stavy hemoroidov s krvácaním. Dnes je dokázaný jeho tonizujúci a regeneračný účinok aj pri žilových varixoch. Zmiešaný spolu s nechtíkom, citrónom alebo gerániom je výborný na podporu obehu v žilách.

Esenciálny olej z levandule (Lavandula latifolia), ktorá sa označuje aj ako „mužská levanduľa“ a používame ju napr. pri zvrtnutiach a stuhnutých kĺboch. Má antibakteriálne, protiplesňové a analgetické účinky. Výborná pre všeobecné protizápalové účinky pri hojení pokožky aj pri preležaninách, vtedy je vhodná kombinácia s L. angustifolia, šalviou alebo čajovníkom. Olej z L. latifolie je zakázaný počas horúčky, pri epilepsii a počas tehotenstva, v ostatných použitiach veľmi striedmo.

Ďalšie esenciálne oleje, ako napr. kadidlo, rímska kamilka, rozmarín, podporujú aj lokálne zlepšenie krvného obehu, majú reparačné a regeneračné účinky na kožu. 
Verím, že ste si našli vhodný esenciálny olej, prípadne zmes na vaše nôžky. 

Text: MUDr. Gabriela Uhlíková

členka Cechu bylinkárov, aromaterapeutov i petroterapeutov a im pridružených remesiel

Tags: No tags

Comments are closed.