Karbinec európsky

Lycopus europaeus
Karbinec európsky je trváca bylinka s 80 až 110 cm vysokou štvorhrannou stonkou a s protistojnými sediacimi listami elipsovitého tvaru. Kvietka má sediace a majú zvonkovité kalichy a do polovice zrastené kališné lístky s dvojpyskovitými korunkami. Horný pysk je biely a dolný červeno-bodkovaný. Kvitne od júla do septembra. Plod je tvrdka.
Hormóny štítnej žľazy svojím účinkom zasahujú do radu špecifických metabolických reakcií. Medzi tyreostatiká alebo antityroidné látky patria také prírodné lieky, ktoré majú schopnosť znižovať nadprodukciu hormónov štítnej žľazy. Sú napríklad regulátormi vývoja organizmu, katalyzujú oxidačné reakcie, regulujú rýchlosť metabolizmu v organizme, ako je energia, spotreba kyslíka, premena cukrov a tukov, odbúravanie cholesterolu, frekvencia srdca. Za hlavný hormón štítnej žľazy sa pokladá LIOTHYRINÍN alebo tiež trijotyronín – T3. Najdlhšie známy je hormón štítnej žľazy LEVOTHYRONÍN – tyroxín T4. Ďalšími jódovanými derivátmi sú ešte L-3, 5, trijotyronín a L-3, dijodtyronín. Obsahuje triesloviny, horčiny, flavonoidy, silice a iné.
Hypertyreóza je ochorenie spôsobené nadmernou produkciou T3 a T4 hormónov. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Chorý sa sťažuje na nadmerný smäd, nadmerné vypadávanie vlasov, hnačky, nervozitu, potenie, búšenie srdca, srdcovú arytmiu, nespavosť. Liečebný efekt sa dosiahne až pri dlhotrvajúcom užívaní, ale pozor – v zriedkavých prípadoch sa po dlhodobom užívaní vysokých dávok vyskytlo zväčšenie štítnej žľazy. Preto dávkovanie nezvyšujeme a dobu liečenia nepredlžujeme.

Pozor by si mali dať ľudia, ktorým hrozí zväčšenie štítnej žľazy, mali by sa vyhýbať medovke lekárskej, lebo tá úplne odstaví správnu funkčnosť štítnej žľazy.

Čaj z karbinca európskeho

50 g sušenej kvitnúcej vňate karbinca európskeho, ¼ l vody
Čajovú lyžičku byliny zalejeme vriacou vodou, 10 minút lúhujeme a precedíme. Užívame dvakrát denne 4 týždne, potom urobíme 14 dní prestávku a takto môžeme viac ráz zopakovať. 

Tinktúra z karbinca európskeho

100 g čerstvej kvitnúcej vňate karbinca európskeho, 7 dl domácej pálenky alebo vodky, 7 dl pohár
Umytú a nakrájanú vňať dáme do pohára a až po vrch zalejeme pálenkou alebo vodkou. Pohár dobre uzavrieme a občas ním potrasieme, aby sa liečivé látky z karbinca dostali čo najskôr do alkoholu. Lúhujeme 21 dní, potom precedíme cez gázu a nalejeme do 50 ml fľašiek.
Otvoríme prvú fľašku a užívame 3x denne 20 kvapiek. Užívame až do minutia fľašky. Po päťtýždňovej prestávke otvoríme druhú fľašku a rovnakým spôsobom užívame.

Anka Kopáčová

Tags: No tags

Comments are closed.