Homeopatia – výživa duše

Otázky kolobehu života fascinujú celé civilizácie už od nepamäti. Kedy a za akých okolností vzniká ľudský život? Ako sme prepojení s vyšším vedomím? Nórsky homeopat A. N. Bjørndal na svojom blogu opisuje unikátny zážitok vedomia. Jeho manželka vedela meno ich ešte nenarodenej dcérky sedem rokov pred jej počatím. Na základe hlbokého štúdia a poznania dospel Bjørndal k záveru, že naše duše si svoje cesty vedome vyberajú a prichádzajú na tento svet s vyšším zámerom.

Natrium muriaticum – viac ako len soľ

Ak sa na tento svet rodíme za účelom naplniť svoje životné poslanie, prinášame si do vienka množstvo darov, ale aj výziev na prekonávanie. Odvážnym činom je aj samotné rozhodnutie narodiť sa. Z absolútnej jednoty s matkou zrazu vstupujeme na neistú pôdu vlastnej existencie. Pôrodný proces by mal byť zavŕšený bondingom, bezprostredným telesným kontaktom ihneď po narodení. Holandská homeopatka Yvonne Pernett hovorí, že ak takéto láskanie nie je zo zdravotných dôvodov mamičky alebo bábätka možné, mal by ošetrujúci personál podať bábätku homeopatikum Natrium muriaticum, ktorého esenciou je pocit – som sám, opustený matkou. Ak dieťatko namiesto vrúcneho objatia pocíti chlad nemocničných stien, nedôjde k naplneniu jeho citových potrieb. Čím dlhšie trvá odlúčenie, tým viac sa pocit samoty prehlbuje. Plač ako volanie po kontakte a vytvorení vzťahu nahradí tichý zármutok a rezignácia. Natrium muriaticum pomôže prekonať náročné obdobie núteného oddelenia bez rán na duši. Ak by sme nesiahli po sile homeopatie, mohlo by dieťatko v budúcnosti čeliť výraznej introverzii, ťažkostiam s nadväzovaním vzťahov, neschopnosti prejaviť vlastné emócie alebo pocitu, že oň nie je náležite postarané. Na telesnej úrovni nás neprekvapia bolesti hlavy najmä zo zármutku alebo slnka, herpetické vyrážky okolo pier, pocit suchosti slizníc kdekoľvek na tele a výtoky podobné vaječnému bielku.

Mlieko a chýbanie

Už počas kvalitného bondingu bábätká prejavujú vrodené sacie inštinkty. Intuitívne hľadajú matkin prsník a s ním aj prvú výživu pre hladné srdiečka i brušká. Ak dôjde k ich naplneniu, malý človiečik cíti prijatie od rodičov, a tým sa u neho buduje aj dôvera v okolitý svet. Ak však nastane narušenie v pocite prijatia, vychýli sa aj krehká vnútorná rovnováha. Skupina homeopatík vyrobených z mliek cicavcov (prvá časť názvu je Lac, lat. mlieko) má znaky, ktorých spoločným menovateľom je často narušené rané obdobie detstva alebo vzájomný vzťah matka – dieťa. Homeopatiká pripravené z mliek si vo vienku nesú kvality zástupcov živočíšnej ríše. Patrí k nim súťaživosť, snaha o vyššie postavenie v kariérnom rebríčku, potreba dominovať, ale aj veľká životaschopnosť a atraktivita.

Rub a líce jednej karty

Na homeopatickú konzultáciu prišla sympatická mladá žena, ktorú už niekoľko rokov trápia problémy s trávením. Pociťuje silný hlad, ktorý je veľmi ťažké zasýtiť. Má veľkú chuť na mlieko, po ktorom však nasleduje pálenie v žalúdku a nafukovanie. „Myslím, že zdravotné problémy mám zo psychického stresu,“ prešla hneď v úvode konzultácie k jadru veci. „S priateľom sme pred niekoľkými rokmi odišli do Talianska. Chceli sme zažiť iný svet a aj zarobiť peniaze na samostatné bývanie. Mala som tam hrozný pocit samoty. Začalo sa mi cnieť za rodinou a najmä za mamkou. Vždy som bola jej miláčik. Ani to, že sa rozviedla s otcom, nebola pre mňa trauma. Hlavne, že som mohla ostať s ňou. V čase nášho odlúčenia prišli tráviace ťažkosti. Vždy som chcela, aby bola spokojná hlavne mamka. Robila som pre to všetko. V Taliansku som mala výčitky, že som od nej odišla a nemal jej kto pomáhať.

Som dobrosrdečná a milá, mám rada partiu kamarátov okolo seba a neviem ani muche ublížiť. Voči cudzím sa správam asertívne, na rodinu som však citlivá. Ani mamka to nemala v živote ľahké. Vyrastala bez svojej mamky len u starých rodičov. Keď bola malé dieťa, bolo to pre ňu ťažké. Preto jej chcem teraz uľahčiť život. Ale neviem jej povedať nie. Vždy som pri nej, nápomocná, ale uvedomujem si, že so mnou manipuluje a využíva ma. Nikdy ma nezavolá len tak na návštevu. Vždy mám riešiť len jej problémy. Mávam sny o šelmách. Naháňajú ma a neviem sa proti nim brániť.

V Taliansku som prežívala zvláštne pocity. Celý deň som sa cítila ako v sne, akoby to, čo som prežívala, nebola skutočná realita. Ak som však zavolala domov, cítila som, že žijem a je to naozajstné. Vtedy som sa zamýšľala nad tým, či je pre ženy naozaj dôležité mať deti. Kto je vlastne vo vzťahoch matka a kto dieťa, ak sa ja teraz starám o moju mamu a riešim jej problémy?“

Mlieka sú v homeopatickej praxi veľmi cennou skupinou. Často pokrývajú problematickú úroveň vzťahov matky a dieťaťa. Z pohľadu detí vidíme nadmerné lipnutie na rodičoch, najmä na mamke.

Malé bábätká majú úplný odpor k dojčeniu alebo sú na ňom úplne závislé. Prostredníctvom dojčenia plne preciťujú spojenie s mamkou. Tento stav je v určitom veku a stupni vývoja normálny a zdravý, pri prekročení hraníc sa však stáva patológiou, ktorá bráni postupnému oddeleniu sa od rodiča a vykročeniu na vlastnú životnú cestu.

U väčších detí vidíme veľkú túžbu po láskaní a objímaní, pocite tepla a bezpečia. Dôležité je pre nich mať svoj domov a istotu. Dobre sa cítia v spoločnosti priateľov a známych, rady nadväzujú kontakty a patria do skupín so spoločnými záujmami. V stave choroby sa začnú zo skupiny vyčleňovať a prežívajú pocity outsidera. Vtedy na seba ľahko preberajú pocity opustenia, viny a hanby. U dospelých vídame prehnané lipnutie na potomkoch. U matiek sa to môže prejaviť ako prehnaná alebo žiadna starostlivosť o deti, čo sú v skutočnosti dva póly jednej a tej istej témy. Ťažkosti môžu nastať aj po odchode detí z rodného hniezda, ak mamka žila len život svojich detí a nie svoj vlastný. Typickým pocitom je prázdnota duše, prípadne na fyzickej úrovni prázdnota v žalúdku a silné preciťovanie emócií v tele.

Situácia, v ktorej sa dieťa dostáva do úlohy rodiča pre svoju mamku alebo otca, je tiež symbolom homeopatík vyrobených z mliek. Podobný vzorec sa môže zopakovať aj v partnerskom vzťahu, kde žena prestáva byť partnerkou a stáva sa manželovi matkou. Ľudia, ktorých životom sa vinú témy homeopatických liekov vyrobených z mlieka rôznych cicavcov (Lacs), na fyzickej úrovni často trpia poruchami jedenia a tráviacimi ťažkosťami, závislosťami, migrénami, poruchami regulácie tepla, závratmi a pocitom na odpadnutie. U žien nie sú výnimkou problémy s prsníkmi, ako sú napr. opuchy, citlivosť, ťažkosti pri dojčení.

Atraktívna mladá žena užila homeopatikum Lac maternum (materské mlieko), po ktorom tráviace ťažkosti ustúpili. Ako bonus získala nadhľad a dokázala jasnejšie stanoviť hranice, ktoré oddeľovali jej život od maminých problémov.

Koľko cicavcov, toľko mliek

Lac maternum nie je jediným mliekom používaným v homeopatii. Mladej žene som ho vybrala na základe zvláštneho pocitu nereálnosti, ktorý prežívala. Homeopatických mliek je v skutočnosti toľko, koľko poznáme cicavcov. Všetky v sebe nesú spoločné znaky mliek, ale aj špecifické vlastnosti konkrétneho zvieraťa. Spoločne sa pozrime na najznámejšie z nich.

 
Lac leoninum

Levie mlieko v sebe nesie symboliku kráľa. Ľudia, ktorí ho potrebujú, sú samozrejmí, dominantní vodcovia skupín. Nepochybujú o svojej pravde a odvážne ju dávajú najavo. Sú silní a nezávislí, svoj život žijú naplno.

 
Lac caninum

Pes počas evolúcie obetoval svoju nezávislosť. Prispôsobil sa ľuďom a za to získal potravu a príbytok. Lac caninum je najznámejšie homeopatické mlieko a pomôže ľuďom, ktorí sa cítia v podradnej pozícii, trpia nedostatkom sebavedomia a majú zo seba zlý pocit. Sníva sa im o hadoch alebo psoch. Na fyzickej úrovni sa objavujú bolesti hrdla a angíny so striedaním strán, chuť na slané, korenisté a alkohol.

 
Lac equinum

Ľudia, ktorým pomôže homeopaticky spracované kobylie mlieko, sú zodpovední a veľmi pracovití. Majú pocit, že okolie im bráni vo výkone. Veľa konajú v prospech svojej rodiny a zároveň vedia, že takto to ďalej nezvládnu. Valcuje ich pocit frustrácie. Na fyzickej úrovni ich trápia herpesy, bolesti chrbta a ťažkosti v oblasti hrudníka. Majú chuť na kyslé jedlá a limonádu a averziu k čokoláde.

 
Lac lupinum

Samotárske môžu byť nielen vlky, ale aj ľudia. Individualisti, ktorí potrebujú homeopaticky pripravené vlčie mlieko, často žijú na okraji skupiny a cítia sa ako outsideri. Lac lupinum nás vyvádza z mylnej predstavy, že homeopatické lacs sú určené iba pre ženy. Muži Lac lupinum často žijú samotársky život rebela, v ktorom však dominuje túžba ochraňovať rodinu a deti. Na fyzickej úrovni sa prejavujú bolesti hlavy, ťažkosti so zrakom, tvrdá stolica a u žien hojná a častá menštruácia. Chuť na mäso, korenené a pikantné potraviny a víno potvrdzujú správny výber homeopatika.

Prekonať výzvy, naplniť svoj potenciál

Prežiť plnohodnotný život znamená naplniť svoje poslanie. Homeopatické mlieka v sebe spájajú jedinečný dar starostlivosti a poskytnutia výživy, čo je zdravý základ pre všetky budúce generácie. Nájdením rovnováhy venujeme lásku nielen ostatným, ale aj sebe samým.

Ing. Jana Kováčová
www.homeoprekazdeho.sk
www.homeopatia.sk
Tags: No tags

Comments are closed.