Cestujeme s homeopatiou

Leto je obdobím, kedy podnikáme cesty za oddychom alebo dobrodružstvom. Či ho strávime poznávaním nových krajín a miest, turistikou v prírode alebo pri mori, jedno máme spoločné. Príručnú cestovnú lekárničku. Ak navyše uprednostňujete prírodný spôsob liečby, základná homeopatická výbava môže byť pre vás tá správna voľba. 

Na homeopatii oceníte najmä rýchlosť účinku. Včasné podanie správneho homeopatika zabráni rozvoju ochorenia a v prípade zranenia, úrazu alebo uštipnutia hmyzom podporí a urýchli procesy hojenia. Homeopatiká sú bezpečné, nespôsobujú vedľajšie účinky, a preto sú vhodné aj pre deti do dvoch rokov. Ďalšou výhodou je ich finančná nenáročnosť, lebo pri správnom uskladnení nepodliehajú exspirácii. To znamená, že homeopatiká vo vašej lekárničke vám budú dobre slúžiť po celý život. A ktoré by v nej rozhodne nemali chýbať, vám predstavím v najbližších riadkoch.

Cestovná nevoľnosť

Ak vás počas cestovania trápi nevoľnosť, tak homeopatikom prvej voľby je COCCULUS INDICUS. Pomôže odstrániť nevoľnosť a závrate, ktoré vznikajú najmä pozorovaním pohybujúcich sa predmetov počas jazdy v aute alebo autobuse. Stav môže nachvíľu zlepšiť prehltávanie naprázdno. Ak nevoľnosť a závrate prichádzajú pri prudkom brzdení dolu kopcom alebo pri pristávaní lietadlom, bude vhodným homeopatikom BORAX. Užitočné je mať poruke aj viaczložkový homeopatický prostriedok COCCULINE. Obsahuje homeopatiká Cocculus indicus, Petroleum, Tabacum a Nux vomicu, čím je predurčený na univerzálne použitie v prípade cestovnej nevoľnosti. Je ľahko dostupný, pretože ho kúpite v každej lekárni. Ak máte skúsenosť s cestovnou nevoľnosťou a viete, že k nej dôjde, môžete tieto homeopatické prostriedky začať podávať už pár hodín pred cestou. Významným plusom homeopatík je fakt, že nespôsobujú únavu a ospalosť a užívať ich môžete bezpečne aj počas tehotenstva.

Prehriatie organizmu

Vplyvom vysokých teplôt môže dôjsť najmä u detí a starších ľudí k prehriatiu organizmu. Stačí dlhší pobyt bez ochrany a tekutín na priamom slnku, v nevetranej miestnosti alebo v aute bez klimatizácie a úpal je na svete. Najčastejšie sa prejavuje slabosťou, malátnosťou, závratmi, bolesťou hlavy a prekrvenou horúcou tvárou. Ak k úpalu došlo v dôsledku zaspatia na slnku alebo nadmerného opaľovania, myslite na ACONITUM NAPELLUS. Medzi jeho typické príznaky, ktoré sa objavujú náhle ešte v ten deň, patria silná bolesť hlavy, závrat, citlivosť na svetlo, smäd, prekrvená tvár a stiahnuté zrenice. Okrem toho ho využijete aj pri rýchlom nástupe nádchy a prechladnutia z prievanu alebo klimatizácie. BELLADONNA pomôže v prípade, ak sa úpal bude prejavovať príznakmi, ako sú červená koža citlivá na dotyk a horúca tvár, ale zvyšok tela chladný, svetloplachosť, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá sa zhorší otriasaním a hlukom a zlepší sa v pokoji. V prípade veľkej slabosti až kolapsu bude vhodné CARBO VEGETABILIS. Stav bude sprevádzať pocit na odpadnutie a na dotyk chladná koža. Objaviť sa môže aj nevoľnosť a hnačka.

Slabosť, tras a závrate

Ďalším homeopatikom s typickou slabosťou je GELSEMIUM SEMPERVIRENS. V tomto prípade však pôjde o extrémnu slabosť, ktorá môže byť sprevádzaná trasom. Postihnutý býva často apatický, akoby bol omámený. Má červenú tvár, závrate a bolesti hlavy v oblasti záhlavia, ktoré môžu byť spojené s poruchami videnia. Zvláštnosťou je, že napriek úpalu nebude mať pocit smädu. A na záver spomeniem ešte homeopatikum LACHESIS MUTUS, ktorého výrazným znakom je tmavočervená tvár so silnými bolesťami hlavy až s pocitom, akoby hlava išla prasknúť. U postihnutého môžeme tiež pozorovať zimnicu, studené nohy a slabosť s nepokojom.

Úrazy a zranenia

Neodmysliteľnou dvojicou každej homeopatickej lekárničky sú Arnica montana a Calendula officinalis. ARNICA MONTANA je homeopatikom prvej voľby pri každom type zranenia. Pomôže odstrániť opuch, vstrebať modrinu, zmierniť bolesť, zastaviť slabšie krvácanie, urýchliť proces hojenia. Zranený môže odmietať pomoc alebo tvrdiť, že mu nič nie je. A to aj v prípade, že evidentne ide o vážny úraz, a vy sa s ním potrebujete dostať čo najrýchlejšie do najbližšej nemocnice. Takéto správanie pri úraze je pre Arnicu montanu charakteristické. Ide o nahromadený šok zo zranenia a strach z dotyku a priblíženia, čo pomerne rýchlo vyriešite niekoľkými dávkami Arnicy 30 CH.

Antiseptikum

CALENDULA OFFICINALIS je naše homeopatické antiseptikum. Zastavuje krvácanie a pomáha predchádzať hnisaniu. Je to jedno z mála homeopatík, ktoré je možné použiť aj povrchovo vo forme roztoku. Aplikovať ho môžete namiesto klasickej dezinfekcie priamo na otvorené a krvavé rany. Hlavne deti ocenia, že na postihnutom mieste nespôsobuje pálenie. Roztok pripravíte jednoducho rozpustením troch guličiek Calenduly v potencii 9 alebo 30 CH v pohári vychladenej prevarenej vody. Rany ním môžete prelievať alebo nanášať prostredníctvom rozprašovača niekoľkokrát denne. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že to účinkuje fantasticky.

Štípance, srbenie a pálenie

APIS MELLIFICA, homeopatikum pripravené z včely medonosnej, sa vám zíde po poštípaní včelou, osou, aj na uhryznutie sršňom či iným hmyzom. Hlavným ukazovateľom pre použitie Apisu je vzhľad postihnutého miesta. Rana je horúca, červená, veľmi opuchnutá, s pálčivou bolesťou a svrbením, ktoré sa zmierni priložením studeného obkladu. Druhým užitočným homeopatikom je LEDUM PALUSTRE. Osvedčí sa najmä pri uštipnutí komárom a pohryzení kliešťom. V mnohých prípadoch dokáže tiež preventívne odradiť hmyz od pokusov zahryznúť sa nám do kože. Aj tu sa orientujeme podľa vzhľadu postihnutého miesta. To v tomto prípade bude len mierne opuchnuté, v strede bledé, na okraji trochu červenšie a na dotyk o čosi studenšie. Silné svrbenie alebo bolesť zmierni studený obklad. Ak po pohryzení alebo uštipnutí hmyzom vznikne vodnatý pľuzgier, použite homeopatikum CANTHARIS. Okrem toho sa vám zíde aj pri popáleninách od slnka, ktoré sú sprevádzané tvorbou pľuzgierov. Dobré skúsenosti máme aj s viaczložkovým homeopatickým prípravkom DAPIS GEL, ktorý tak ako Cocculine kúpite v každej lekárni. Obsahuje kombináciu homeopatík Apis a Ledum. Jeho chladivá gélová forma zaručuje jednoduchú aplikáciu a účinnú pomoc na zmiernenie svrbenia, štípania a rýchlejšie upokojenie pokožky. Dapis gel je vhodný aj pri popŕhlení žihľavou alebo na slnkom spálenú pokožku.

Žalúdočné problémy a hnačky

Do lekárničky odporúčam pribaliť aj ARSENICUM ALBUM, najdôležitejšie homeopatikum na cestovnú hnačku. Pomôže aj pri bolestiach žalúdka a vracaní po konzumácii studených potravín, zmrzliny, ovocia alebo pokazeného jedla (najmä mäsa) v letných horúčavách. Človek môže súčasne vracať a mať hnačku. Medzi charakteristické príznaky Arsenica alba patrí zapáchajúca hnačka, ktorá spôsobuje štípanie v okolí konečníka, kŕče v bruchu, nevoľnosť, pálčivá bolesť žalúdka, zimomrivosť, slabosť až vyčerpanie. Postihnutý býva viac smädný ako obvykle a pije v malých dúškoch, najčastejšie teplý nápoj. Ale pri tráviacich problémoch môže mať chuť aj na studenú vodu, ktorá však v žalúdku dlho nevydrží a zakrátko ju vyvracia von. Postihnutý je nepokojný, požadovačný, podráždený, bojí sa smrti.

Dávkovanie homeopatík

Všetky uvedené homeopatiká môžete užívať v potencii 30 CH, s výnimkou starších ľudí, u ktorých uprednostnite nižšiu potenciu 9 CH. Vo veľmi bolestivých a akútnych stavoch podávajte homeopatikum zo začiatku každých 10 – 15 minút počas prvej hodiny a následne každú hodinu počas prvého dňa užívania. Keď sa zdravotný stav začne zlepšovať, postupne intervaly predlžujte. Na druhý deň každé 2 – 3 hodiny a po ďalšie dni už podľa potreby 2- až 4-krát denne až do vymiznutia príznakov. Základným pravidlom užívania homeopatík je, že čím lepšie sa cítite, tým menejkrát homeopatikum užívate. V prípade, že sa stav maximálne do 36 hodín nezlepší (pri hnačke do 24 hodín), neváhajte vyhľadať odbornú lekársku alebo homeopatickú pomoc.

Mgr. Janette Bakajsová
www.homeopatia.sk
www.ahomeopatia.sk
Tags: No tags

Comments are closed.