Liečivé rastliny v akútnej homeopatii

Existuje myšlienka, známa od staroveku, že Boh vtlačil každej rastline signatúru, ktorú človek dokáže rozoznať aj bez znalosti anatómie, patológie alebo terapie. Táto myšlienka sa stala základom princípu „podobné pôsobí na podobné“, ktorý používal už Hippokrates a neskôr ju v rámci doktríny signatúr používal Paracelsus. Napríklad žlté rastliny boli využívané pri liečbe pečene, pretože žlč má žltooranžovú farbu. Podobne sa využíval tvar, vzhľad, farba, chuť, vôňa aj umiestnenie rastliny v prostredí ako znamenie či indikátor pre jej liečebné využitie.

 

Čaro minimálnej dávky

O niečo neskôr Samuel Hahnemann sformuloval a postavil na tomto princípe podobnosti vedu o liečení a nazval ju homeopatiou. Zistil, že látka, ktorá vyvoláva u zdravého človeka symptómy, dokáže tie isté u chorého vyliečiť. Na liečbu používal zo začiatku tinktúry alebo koncentrované dávky. Avšak tie pri väčších množstvách spôsobovali vedľajšie účinky, ktorým sa chcel vyhnúť. Hľadal primerané množstvo a spôsob, ako chorého liečiť bez toho, aby mu podávanou látkou zároveň škodil. Odtiaľ bol už len krok k jeho objavu riedenia a dynamizácie, počas ktorého látka stráca svoj škodlivý účinok a zároveň sa zvyšuje a prehlbuje jej liečivý potenciál. Práve vďaka tomu môžeme dnes v homeopatii bezpečne užívať široké spektrum prírodných látok a bylín bez kontraindikácií, rizika predávkovania a vedľajších účinkov. Okrem toho látky v homeopatickej forme pôsobia oveľa rýchlejšie a ich účinok trvá dlhšie.

Mnohé z liečivých rastlín, ktorých užívanie v pôvodnej forme nie je vhodné pre deti do dvoch rokov a tehotné ženy alebo by pri nesprávnom používaní mohli spôsobiť negatívne účinky v organizme, sa používajú bežne v akútnej homeopatii a v rámci homeopatickej samoliečby. Ukážkovým príkladom toho je arnika horská, v homeopatii známa ako Arnica montana. Okrem arniky horskej sa pozrieme aj na homeopatické využitie sedmokrásky, žihľavy a ruty voňavej.

Arnika horská

Tinktúra z arniky nesmie byť použitá vnútorne, pretože vo vyšších dávkach môže vyvolať ta-chykardiu a kolapsy krvného obehu, a rovnako sa nesmie používať na otvorené a povrchové zranenia. V homeopatickej forme je však jej užívanie bezpečné pre všetky vekové kategórie. Ar-nica montana je homeopatikum par excellence pre traumy a úrazy. Prvá voľba pre čokoľvek od modrín, odrenín cez poranenia mäkkých tkanív, zlomeniny až po zranenia hlavy. Blahodarne ovplyvňuje funkciu svalov a ciev. Odstráni opuch, pomôže vstrebať modrinu, uľaví od bolesti, zastaví slabšie krvácanie, urýchli proces hojenia.

Charakteristickým príznakom Arnicy montany v prípade zranenia je, že postihnutý odmieta ošetrenie a môže tvrdiť, že mu nič nie je. No nedajte sa odradiť. Za týmto na oko „hrdinským“ postojom sa skrýva nahromadený šok zo zranenia a strach z dotyku a priblíženia, čo sú ty-pické mentálne príznaky Arnicy, a to pomerne rýchlo vyriešite pár dávkami tohto homeopatika v potencii 30 CH.

Účinok Arnicy montany oceníte pri týchto situáciách a zdravotných problémoch:
 • stomatologické zákroky a operácie
 • svalovka alebo vyčerpanie z nadmernej fyzickej námahy s pocitom dobitosti
 • zachrípnutie z nadmernej námahy hlasiviek (pri spievaní, kričaní, prednášaní)
 • zotavenie sa po pôrode – pomáha pri rekonvalescencii, fyzickom vyčerpaní, bolestiach maternice, pôsobí ako prevencia popôrodného krvácania.

Sedmokráska obyčajná

Pri sedmokráske síce nie sú známe kontraindikácie, no je pekným príkladom homeopatického princípu podobnosti na základe signatúry. Stonka sedmokrásky sa nedokáže ohnúť. Ak by k tomu došlo, zlomila by sa. V homeopatickej forme preto pomáha na problémy s brušnými svalmi a ohýbačmi. Kvôli tomu ju voláme aj hlbšia Arnica. Liečivé účinky homeopatika Bellis perennis ocenia najmä ženy, pretože je to veľmi dobré homeopatikum na poranenia prsníkov a bolesti maternice po prirodzenom aj cisárskom pôrode. Používanie Bellis perennis po pôrode zmierni bolestivosť, pomôže so zavinutím maternice, zamedzí rôznym komplikáciám, z ktorých by sa rodička musela dlhšie zotavovať, predchádza popôrodnému krvácaniu a pomáha pri rekonvalescencii a fyzickom vyčerpaní. Bellis perennis môžete po cisárskom pôrode užívať striedavo spolu s Arnicou montanou podľa potreby 3 až 5 dní.

Okrem toho pomôže Bellis perennis v akútnej homeopatii aj pri týchto problémoch:
 • poškodenie vnútorných mäkkých tkanív po chirurgických zákrokoch
 • bolesť po operácii prsníkov, brušných alebo panvových orgánov
 • následky poranení a úderov do mäkkých tkanív (do brucha alebo prsníka).

Žihľava dvojdomá

Kto by nepoznal blahodarné liečivé a očistné účinky žihľavy. Jej pôsobenie je naozaj všestranné, ale aj tu platí základné pravidlo, že všetkého veľa škodí. Pre jej vysoký obsah šťaveľanov sa neo-dporúča piť dlhodobo a ani vo veľkých dávkach. Mohlo by to negatívne ovplyvniť srdečnú čin-nosť, zrážanlivosť krvi. Pri častom pití žihľavy vzniká tiež nebezpečenstvo tvorby ľadvinových kameňov. Žihľava v homeopatickej forme sa stáva bezpečným liečebným prostriedkom a príznaky, ktoré vyvoláva, dokáže u chorého človeka vyliečiť. Pod názvom Urtica urens ju môžete v rámci domácej samoliečby použiť pri akútnych kožných problémoch, ktoré sa prejavujú vo forme klasickej žihľavky alebo drobných vyrážok s pocitom pálenia a svrbenia. Bude to pripomínať podráždenie kože po popŕhlení žihľavou, čo opäť potvrdzuje pôsobenie zákona podobnosti.

Na Urticu urens myslite aj pri týchto zdravotných problémoch:
 • drobné, svrbivé štípance od komára
 • popáleniny 1. stupňa alebo od slnka s pocitom pálenia a svrbenia,
 • nedostatočná tvorba materského mlieka (v potencii 5 alebo 9 CH).

Ruta voňavá

Ruta, liečivá viacročná rastlina pochádzajúca z južnej Európy, je ďalším príkladom toho, že pri nesprávnom alebo nadmernom používaní v sušenej forme môže vyvolať škodlivé účinky v organizme až otravu. Dokonca ju pre abortívny účinok nesmú užívať ženy v tehotenstve. Prost-redníctvom homeopatickej dynamizácie sa liečivé pôsobenie ruty presúva na jemnejšiu úroveň a stáva sa bezpečným liečivom pre všetkých bez ohľadu na vek, aj pre tehotné ženy.

Tak ako vo fytoterapii aj v akútnej homeopatii sa pre svoje zmierňujúce účinky používa pri kĺbových bolestiach, vykĺbeniach aj pri unavených a vyčerpaných očiach. Priaznivo pôsobí na spojivové tkanivo, šľachy, chrupavky. Charakteristickým prejavom Ruty graveolens je, že bolesti sú sprevádzané stuhnutosťou a slabosťou. V snahe uvoľniť stuhnuté časti končatín má človek potrebu sa hýbať a naťahovať, ale pohybom sa jeho stav len zhorší, rovnako aj chladným počasím.

Homeopatikum Ruta graveolens oceníte najmä pri týchto akútnych problémoch:
 • vykĺbenia zápästných, členkových, lakťových a ramenných kĺbov
 • zápal karpálneho tunela
 • bolesť zápästia z nadmerného preťažovania alebo dvíhania ťažkých vecí
 • únava očí z nadmernej námahy (napríklad počas šitia, háčkovania alebo z dlhého pozerania do obrazovky počítača alebo šoférovania)

Proces homeopatického riedenia a dynamizácie je fenomén, ktorý na jednej strane presahuje naše doterajšie chápanie a poznanie, na druhej strane posúva umenie liečenia na oveľa vyššiu, jemno-hmotnú úroveň. Liečebné výsledky a dennodenná skúsenosť miliónov ľudí praktizujúcich home-opatiu to potvrdzujú už viac ako dvesto rokov.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom
www.ahomeopatia.sk
www.homeopatia.sk
Tags: No tags

Comments are closed.