1 freedom-2940655

Tá sila je v nás alebo ako nás tanečná medicína postaví na nohy

Dnes chcem písať o sile. Nielen o sile tanca, ktorý má liečivý účinok, ktorý vždy bol nástrojom Boha v rukách človeka a viedla cezeň priama cesta k sebe, do srdca, do vnútorného sveta. Chcem vám napísať o našej sile. O sile človeka, ktorú v sebe máme všetci. Bez rozdielu veku, pohlavia, národnosti, výchovy a mnohých iných vecí, ktoré niekedy slúžia skôr ako výhovorka, než by boli skutočnou prekážkou. Každý máme v sebe životnú iskru, ktorá neumiera.

18 homeopatia

Zlomené srdce a homeopatia

V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa u nás udomácnil sviatok zaľúbených. Svätý Valentín nám spestruje pochmúrne zimné dni. Zamilovaní si vyznávajú náklonnosť rôznymi spôsobmi a srdcia sa naplnia láskou, nehou a šťastím. Snáď neexistuje človek, ktorý by nezažil sklamanie a bolesť z lásky, ktoré je veľmi ťažké odstrániť.

1

Objavili sme pre vás

Dostala sa nám do rúk milá knižka nemeckej autorky Christine Fuchs, ktorá v nás podnietila záujem o staré umenie tradičného vydymovania. Kniha prináša mnohé cenné informácie o tom, ako vône pôsobia na psychiku človeka, ktoré byliny sa hodia na bežné používanie, ktoré naopak na sviatočné či rituálne používanie, či dokonca ktoré sa hodia do kancelárie alebo detskej izby. Kniha samozrejme poskytuje aj výber bylín a vydymovacích zmesí s popisom ich účinkov, ale hlavne obsahuje veľmi praktické informácie napríklad o tom, ako rozpoznať kvalitné vydymovacie zmesi a byliny určené na vydymovanie od nekvalitných, či ako a kedy zbierať a sušiť bylinky na vydymovanie s veľmi praktickým kalendárom. Citlivo informuje o tom, na čo si dávať pozor pri tvorbe zmesí, a tým podnecuje do tvorby vlastných bylinných zmesí. Už sa veru tešíme na leto, kedy sa do zberu a sušenia pustíme a budeme vydymovať a teda očisťovať, harmonizovať a nalaďovať.

1 rabbit-3497805

Rok vodného Zajaca – Gui Mao 2023

Začiatok nového čínskeho lunárneho roku vodného Zajaca – Gui Mao 2023 začína 22. januára. Solárny rok začína 4. februára 2023. Celým rokom nás bude sprevádzať tajomná sila jinovej vody a citlivosť a vnútorná skrytá sila dreva.
Rok vodného Zajaca je predzvesť jemnosti a pokoja. Pokoj a intelektuálne zmeny sa stávajú hlavnou dynamikou roka. Individuálne aj kolektívne je čas na liečenie rán, znovuzískanie vnútornej rovnováhy a vytváranie plánov do budúcnosti. Je dôležité akceptovať možné ujmy, ktoré človek môže utrpieť, a zároveň mať jasno a zachovať ostražitosť, pokiaľ ide o vlastné túžby.

vodnar

ČAROkruhy v znamení zvieratníka

VODNÁR, ktorý máš svoj čas od 20. 1. do 18. 2., dávam ti dar slobody a originality. Nech tvoj život ako pierko vo vetre vanie. Vanie! Si totiž vzdušným znamením, no vodu máš vo svojom mene a často ťa s vodou svet spája. Vyhovuje ti to, však? Máš rád jemné zahmlievanie, tajomstvá, vidíš hĺbky života aj vizionárske sny k tebe prichádzajú, no tváriš sa – ja nič, ja muzikant. Nezabúdaj však, že tvojím krstným otcom je Urán, planéta prudkých zmien a prekvapivých zvratov. Uránska energia aj teba občas odhalí. Prevalia sa tvoje milenecké dobrodružstvá, potopí sa loď sľubov, padne veža a treba stavať nanovo. Dar slobody a originality ti však dovolí všetky pády s ľahkosťou brať. No a čo? Nejde o život. A keď pôjde o život, nič sa nedeje náhodou. Ide len o šnúru príčin a následkov. Rozumieš, lebo vieš. Si spojený pevnými vláknami s predkami svojho rodu, poznáš ich silné, ale najmä slabé stránky a balansuješ medzi oboma. Tvoj vnútorný zrak však aj k hviezdam letí, intuícia most do výšin pripravila. Či vežu postavila? Urán ako roztopašný huncút veže stavia i rúca. Kde nájde spokojnosť, tam požehnáva. Kde je nepokoj a zlosť, tam zbúra to, čo už nemá význam udržiavať pri živote. Kolobeh životov a smrtí. Ty v ňom, momentálne ako Vodnár. Vedz však, že všetkými znameniami si už prešiel, vodnárske potrebuješ ešte zvládnuť. Tak si tu a objavuješ hranice, hľadáš cnosti svojho znamenia, rozpúšťaš neresti. Či spíš, či bdieš, život plynie. Nech plynie pokojne. Nech sa tak stane.
S láskou cez písmenká Sarita, obrazom Alexandra Hudecová

IMG_20230104_121938~2

Oživené obrady

Je mi cťou…
Sadaj, Slnko, sadaj za vysokú horu… Ej, Slniečko horúce, nepáľže ma nepáľ… Dobrú noc, hviezdičky, už idem spať… Horička zelená, škoda tvojej krásy… Oliva, oliva, zelená oliva, povedz mi, oliva, kde môj milý býva… Kukulienka, kde si bola, keď tá tuhá zima bola… Zapadaj, Slniečko, za tie hory, už ma tá hlavička bolí… Kohútik jarabý, nechoď do záhrady… Lúčka, lúčka zelená, kto ťa bude kosiť?… Pas sa mi, kravička, okolo chodníčka… Horička, horička, varuj si Janíčka… Beskyde, Beskyde, kto po tebe ide?… Hrajte mi, husličky, z javora doštičky!

1 Perun s troma labuťami

Kto stráži pravdu o Slovanoch?

Veľmi dlho sa venujem hľadaniu stôp, ktoré dokumentujú fakt, že Slovania sú autochtónne národy obývajúce najmä Európu i Áziu už tisícky rokov a dali základy civilizácie, teda sociálnemu, technickému a umeleckému rozvoju ľudstva v tomto priestore. Vo svojich knihách sa pokúšam o viacero pozorovaní, postrehov, indícií a dôkazov o tom nielen štúdiom, ale priamo z miest výskytu.