Heliodor – zlatý beryl

Dar slnka a svetla

Heliodor je žltý, žltavo-zelený, biely lastúrnatý až nerovný krehký kameň. Podľa gréckeho helios doron znamená slnečný dar. Obsahuje žltý, žlto-zelený, svetlo-zelený, oranžový a hnedý beryl. 

Heliodor patrí medzi zvláštne odrody berylu. Ďalšími sú napríklad akvamarín, morganit, smaragd. Beryly sú skupinou magmatických minerálov. Všetky nás učia lepšie zvládať stresové situácie, odhodiť akúkoľvek záťaž, naladiť nás na nášho anjela strážneho. 

Heliodor je i kameňom jasného videnia, zvyšuje čistotu a jasnosť vnímania. 

V dávnych časoch sa používal i na veštenie. Tak ako jeho názov hovorí, prináša nám svojím žlto- zeleným vnútorným jasom zlaté slnečné svetlo. Prináša nové svetlo do našich starých mechanizmov a vzorcov fungovania. Harmonizuje myseľ, podporuje meditácie. Prináša súcit a odpustenie. Podporuje našu osobnú silu a skvelý štart všetkých vecí, rovnako i tvorivosť a radosť zo života. Povzbudzuje cieľavedomosť a mierni netrpezlivosť. Pomáha nám robiť plány do ďalekej budúcnosti a upevňuje naše rozhodnutia, zároveň nás posilňuje v zdolávaní väčších záťaží. Učí nás byť iniciatívnymi a premieňať príležitosti na reálne činy, posilňuje vôľu v dosahovaní úspechov.

 Umiestňujeme ho všade tam, kde vnímame málo svetla, i v prípadoch, keď máme málo svetelný príbytok. 

Tento druh berylu znásobuje naše šťastie. Je skvelým kameňom pre všetkých samostatne zarábajúcich ľudí. Okrem toho podporuje naše vnútorné dieťa, radosť, nevinnosť a čestné jednanie.

Harmonizuje pupočnú čakru solar plexu a čakru srdca. Ovplyvňuje činnosť srdca, krvný obeh, cirkuláciu krvi. Priaznivo vplýva na proces trávenia. Lieči cievne i pľúcne problémy. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri krátkozrakosti i ďalekozrakosti.

Z pohľadu astrológie ho môžeme prirovnať nielen k Slnku, ale rovnako i k Lune a k blíženeckému prepájaciemu Merkúrovi. Heliodor je vynikajúcim kameňom pre merkurické znamenie Blížencov, ktorým pomáha lepšie spoznať vlastné hranice a uvedomiť si, že poznanie a vedomie sú spojené so zodpovednosťou. Rakom dodáva odvahu prijímať životné výzvy. Levom pomáha využiť ich tvorivú energiu v prospešných projektoch, podporuje ich individualitu. Panny oslobodzuje od zbytočných bremien, podporuje ich rovnováhu a napojenosť na vyšší poriadok.

Heliodor ponúka svoj svet plný radosti, zdravia, ochrany, šťastia a hojnosti.

 Je preto kamienkom, ktorý sa z pohľadu feng šuej hodí do zóny hojnosti na juhovýchode našich príbytkov. Môžeme ho použiť i do zóny rodiny a zdravia nachádzajúcej sa na východe. Dáva nám silu a sebavedomie, aby sme sa mohli oslobodiť od nežiaducich vplyvov, ktoré nám nedovoľujú rásť.

Žltozelený beryl s nádherným menom heliodor pozývame k sebe vtedy, keď nejaké projekty príliš dlho odkladáme alebo odsúvame a uvedomujeme si, že je už čas začať. Urobiť prvý krok si vždy vyžaduje odvahu. Keď máme pred sebou veľkú úlohu, tak je potrebné veci postupne rozplánovať a určiť priority, následne ich postupne napĺňať. Každý krôčik je úspechom, ktorý nás posúva bližšie k nášmu vysnívanému cieľu. Heliodor je nositeľom svetla na tejto ceste.

Aromaterapia: harmanček, levanduľa, pomaranč.

Afirmácia: Teším sa zo svojej kreativity a vo svojom živote vítam šťastie, úspech a hojnosť.

Mgr. Janka Porubanová

www.rajskazahrada.sk 

Vitalita júl 2021